Sellise poliitilise mängu mõte seisneb tema sõnul selles, et valitud saaks see „punt“, kelle ridadesse part kuulub. "Seega on tuntud poliitiku eesmärk saada või säilitada parteile võim, mitte aga kohalike asjade kordategemine," lausus Hinsberg.

Selle vastuolu on ära tundnud nii rahvakogus osalejad kui veel paljud inimesed, kes pole rahul praeguse valimissüsteemiga, kus häältepüüdmine ja seejärel taandumine pole otseselt keelatud.

"Mõni poliitik on ka otsesõnu välja öelnud, et kandideerib seepärast, et toetada oma erakonna edu," tõi Hinsberg välja. Tema sõnul on see üsna imelik, miks peab toetust avaldama just kandideerides? "Võib ju niisamagi osaleda kampaanias, käia inimestega kohtumas, kirjutada meedias artikleid ja selgitada seda programmi, mille viiksid võidu korral ellu teised inimesed," pakkus Hinsberg võimalusi.

Tema sõnul on selge ka see, et ükskõik milline „punt“ ju probleemidega ei tegele, tööd teevad siiski inimesed. Paremat tööd teevad tema hinnangul need inimesed, kellele kohalikud asjad korda lähevad, kes samas piirkonnas ise elavad või selle heaks pidevalt panustavad.

"Eestis on omavalitsused nii väiksed, et nende juhtimiseks on vaja vähe, aga see-eest tegusaid inimesi," ütles Hinsberg. "See, millise sildiga erakonda või valimisliitu nad kuuluvad, on tegelikult vähetähtis."

Maailmavaade muutub tema sõnul teisejärguliseks, kui vaja on lahendada praktilisi probleeme nagu tänavate heakord, elanike turvalisus või piisav arv lasteaiakohti. Selliste otsuste tegijatele on olulised on hoopis muud omadused – pädevus, koostöövõimelisus ja muidugi kohalike olude ja võimaluste hea tundmine.

"Peibutuspardil võivad ka need omadused olla, aga ta rakendab neid hoopis mujal kui seal paigas, kus inimesed tema peale lootes oma hääle andsid," rääkis Hinsberg. "Selline kandidaat on nagu nähtamatu mees või Valge Daam - isegi kui teda korra nähtud, pole tast argipäeval enam mingit märki. Ei maksa anda oma häält kummitusele."

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid