FOTOD: Avinurmes avati maheaken Euroopasse
“Sellist terminali pole Baltikumis ega ka Soomes. See on mahemeeste aken Euroopasse!” rõõmustas Tartumaal mahevilja kasvatav Mait Nõmmsalu neljapäeval avatud Avinurme maheterminali avamisel.
Kui varem tuli mahevilja eksportimise puhul vili väikeste koguste kaupa erinevate tootjate juurest peale võtta, siis nüüd on väljavedu lihtsam, kuna kogu vilja saab tulundusühistule Wiru Vili kuuluvas Avinurme terminalis peale laadida.
Eestlased ei kipu ühiselt tegutsemise osas silma paistma. Tavaliselt eelistatakse ikka omaette nokitseda. “See investeering on tõestus sellele, et majanduslik ühistegevus on Eestis võimalik,” rõhutas avamisel lindi läbi lõiganud põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Selline rahvusvahelisel tasemel ainulaadne viljaterminal annab Eesti mahetoodangule uue kvaliteedi – varem kuivatamise või ladustamisega kimpus olnud mahetootjad saavad nüüd oma vilja ka turustada mahedana ja seeläbi saada oma toodangu eest kõrgemat hinda, ütles minister.
Tema arvates on mahetoodangu ekspordipotentsiaal on päris suur. “Käisin suvel Saksamaal ühes mahetalus ja sain seal teada, et nende sööt tuleb Eestimaalt,” lisas Seeder.
Ka Wiru Vilja juhatuse liige Mai Tooming rõõmustas selle üle, et mahepõllumehed teevad koostööd ja ei hoia ka “ärisaladusi” enda teada, nagu muidu äris kombeks. “Põllumeeste kätte on usaldatud väga oluline valdkond – inimestele puhta toidu tootmine. Loodame, et aastaks 2020 pakutakse lasteaedadest vähemalt 30% ulatuses mahetoitu,” lisas ta.
Wiru Vilja maheterminalis saab säilituspunkrites hoida 10 000 tonni ja puistepinnal 7000 tonni vilja, kuivati võimsus on 60 tonni tunnis. Sellega loob terminal võimaluse Eestis toodetud mahevilja koondamiseks, et seda kindlas kvaliteedis ja piisavas koguses turustada. Maheviljaterminal läks maksma 4 miljonit eurot, millest 1,9 miljonit eurot moodustas maaelu arengukava 2007-2013 toetus.
Sel nädalal on Virumaal kahe suure viljaterminali avamine – reedel avab oma terminali tulundusühistu Kevili.