Amatöörkoerapidajate vaikiv heakskiit koerte omavoli suhtes tuleb välja juurida
Detsembrikuu Valla Elus ilmus kirjutis „Penipidajad pokri". Kommentaariks märgin siinkohal, et lugu on pigem piltlikustatud või ka ilukirjanduslik ega pretendeeri ettepanekule kõik penipidajad ilmtingimata vanglasse pista. Pigem on tegemist üleskutsega hakata koerapidamise teemaga tegelema, sest vajadus selleks on ilmselge.
Kirjutisele tuli 37 anonüümset ja vaid üks isikustatud kommentaar. Jätkuks eelmisele kirjutisele lähen nüüd teemaga edasi.
Loomapidamise kultuur on rahvus-kultuuri(tuse) osa. Sama võiks öelda kempsukultuuri kohta. Mäletan üheksakümnendate algul ajakirjanduse vahendusel peetud suuri debatte Tartu Ülikooli peahoone käimla remondi üle. Mis ikka maksab ja kas ikka on vaja jne jne. Samasse staadiumisse hakkab nüüd jõudma koerapidamise teema. Kas ikka on vaja koerapidajaid koolitada, koerte koole atesteerida, järelevalvet teostada, seadusi korrastada jms.
Jaotagem koerapidajad tinglikult kahte rühma: professionaalid ehk koolitatud koerapidajad ja amatöörid ehk koolitamata (piltlikult öeldes isehakanud koerapidajad). Jätkem professionaalid siinkohal kõrvale ning keskendugem amatööridele, keda on oletatavasti kordi, võimalik et ka kümneid kordi rohkem, kui on koolitatud koerapidajaid.
Võrdlev näide. Kairel on keskmine ca 15 kg raskune koer Plutus ja see pureb ühel heal päeval naaber Vollit. Mehel valutav haav reies. Nüüd kujutlegem, et Volli võtab karmanist taskunoa, avab selle kõige pisema tera ja tsuskab Kairele reide, umbes sama sügavale, nagu tungis koera kihv tema kintsu. Koera kihva tekitatud haav on noa tekitatud haavast laiem, valusam, väga suure infektsiooniriskiga, aeglaselt paranev. Nuga on koera suu mikroflooraga võrreldes steriilne, peaaegu nagu skalpell. Noahaav paraneb kiiremini ja on toodud näites ilmselgelt väiksema terviseriskiga.
Juriidiliselt: Kaire saab Vollit süüdistada relvastatud kallaletungis, ahistamises, kehavigastuse tahtlikus tekitamises, võib-olla isegi tapmiskatses. Volli saab Kairele ette heita vaid loomapidamise eeskirjade rikkumist, mis põhjustas pisitrauma. Vollile tekitatud terviserisk, valu ja haavaravi kestus on Kairele tekitatud terviseriskiga võrreldes selgelt Volli kahjuks. Seadus on samuti selgelt Volli kahjuks. Ei jää muud üle öelda, et Volli on luuser. Kas see peakski tsiviliseeritud inimühiskonnas nõndaviisi olema? Eelnevale lisaks on Volli pidanud taluma Kaire koera aastaid väldanud haukumist, mis on rikkunud Vollil nii päevarahu kui öörahu.
Koera puremise korral on alati tegemist tahtlusega, st tahtliku puremisega. Kui koer ei taha pureda, siis ma ei kujuta ette, kuidas saab teda sundida seda tegema. Koera tahtluse eest vastutab omanik. Ma ei näe küll põhjust, miks ei peaks sarnaste haavade tekitamist käsitlema juriidiliselt võrdselt tahtliku kallaletungina või tahtlikult kaaskodaniku elu ohtu seadmisena. Teadupärast võib mõningaid koeratõuge võrrelda relva omamisega. Näiteks Rotveiler.
Koera puremine ei ole loodusstiihia ega vääramatu jõu poolt põhjustatud juhtum, vaid puremise taga on ikka inimesed - looma omanikud, kes võinuksid ja ka pidanuksid eelmises kirjutises kirjeldatud juhtumid ära hoida. Kui koeraomanikud oleksid vastavalt koolitatud, atesteeritud, kui nende suhtes teostatakse süstemaatilist järelevalvet ja kui nad oleksid kaasinimeste suhtes empaatiavõimelisemad, siis poleks vaja ka käesolevat lugu.
Priit Rajalo kirjutis on hea näide koolitamata loomapidajast ja piltlikult öeldes, tema liigselt heausksest suhtumisest seoses koerapidamisega kaaskodanikele johtuda võivatest tagajärgedest. Vabandamine ja hea sõna pädeb nii või teisiti, kuid Volli peaks saama ka juriidiliselt võrdse kohtlemise garantii. Siis oleks elu õiglasem, tsiviliseeritum, vähem sarnane loomaühiskonnale ja rohkem inimühiskonna moodi. Poliitikud kasutaksid siinkohal sõnu: ühiskond oleks demokraatlikum.
Olen seisukohal, et ühiskonnast tuleb välja juurida amatöörkoerapidajate (et mitte öelda isehakanute) vaikiv heakskiit koerte omavoli suhtes. Minu arvates tuleks teema avalikult lauale tuua ja hakata seda harutama. Vajadusel tuleks koertega tegelevatele erialaliitudele anda rohkem õigusi, näiteks määrata trahve, siseneda kinnistutele koerapidamise eeskirjadest kinnipidamise kontrollimiseks jms. Samuti anda ka rohkem vastutust, näiteks amatöörkoerapidajate või teatud tõugu koerte arvu optimeerimine, vajalike registrite sisseseadmine ning pidamine jms. Siin peaksid nüüd küll erialaliidud haistma rahateenimise võimalust ja suuremat õigust ühiselu reeglite kujundamisele kaasaaitamiseks.
Mõiste „peni" on rohkem omane loodus- ehk metsrahvale ja mõiste „koer" on rohkem omane tsiviliseeritud inimühiskonnale. Loodan siiralt, et lähitulevikus käivitub protsess, mille käigus väheneb Eestis oluliselt penipidajate hulk ja suureneb koerapidajate arv.