Aasta Keskkonnategu 2013 konkursile laekus tänavu 16 projekti, mis esmakordselt pandi ka avalikule hääletusele. Kõige rohkem sai rahvahääletusel hääli MTÜ Eesti Ornitoloogiaühingu projekt “Talvine aialinnuvaatlus”. MTÜ Eesti Ornitoloogiaühing pälvis keskkonnateo tiitli ka möödunud aastal. Tegemist on Eesti suurima kodanikuteaduse projektiga, milles osales 2013. aastal 2501 vaatlejat. Projekti raames tuleb jaanuarikuu viimasel nädalavahetusel leida üks tund, minna aeda või parki ja märkida üles seal kohatud linnuliigid.

Aasta Keskkonnategu 2013 tunnustused said Porkuni Kooli matkaraja loomine, Kohila Keskkonnahariduse Keskuse ja OÜ Naturewalk õppekeskkonna "Eesti sood" loomine, SA Eestimaa Looduse Fondi talguprogramm ja Tartu Keskkonnahariduse Keskus - Tartu Loodusmaja valmimine.

Aasta keskkonnasõbraliku ettevõtte üldvõitja on OÜ Werrowool, kelle puhul on olulisemaks märksõnaks terviklik keskkonnateadlik tootmine ja ettevõtte juhtimine. OÜ Werrowool toodab Eesti kohalikest paberijäätmetest keskkonnasõbralikku soojustusmaterjali tselluvilla. Ettevõte saab SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel valida välja pakutud auhindade seast keskkonnatulemuslikkuse või enesetäienduseks auhinna, mille maksimaalne väärtus on 35 000 eurot.

„Werrowooli tugevus on selles, et äri on algusest peale üles ehitatud keskkonnaaspekti oluliseks pidades. Näha on, et nad ei ole üritanud tavapäraselt toodetud ülikonna külge õmmelda kunstlikult keskkonnasõbralikkuse nööpi, vaid on asjale lähenenud terviklikult,“ ütles KIKi juhatuse liige Lauri Tammiste. „Järjepidevalt arendatakse nii keskkonnajuhtimist, tootmisprotsessi kui ka toodet. Meil on väga hea meel sellist ettevõtmist tunnustada ning anda omalt poolt lisavahendeid, et nad saaksid oma keskkonnaalaseid kompetentse veelgi tõsta,“ sõnas ta.

Aasta Keskkonnasõbraliku Ettevõtte tiitel anti välja kolmes kategoorias. Kokku osales Aasta Keskkonnasõbraliku ettevõtte konkursil 21 ettevõtet ning esitati 29 ankeeti kolme erinevasse kategooriasse.

Keskkonnasõbraliku toote või teenuse kategoorias oli võitjaid kaks: OÜ AusDesign ja OÜ Werrowool. OÜ AusDesign tegeleb upcycling-uga ning toodab tekstiilijäätmetest uusi disainrõivaid. Samas kategoorias tunnustati veel OÜ Bikeep’i innovaatilise jalgrattaparkla loomise eest ning OÜ Tallinna Paberikoda põneva seemnepaberi tootmise eest.

Keskkonnasõbraliku tootmisprotsessi eest pälvis võidu OÜ Saidafarm, kes rajas mahepõllumajandusliku vee taaskasutamise eesmärgil tõhusa vee taaskasutamissüsteemi. Tunnustati ka AS Sisustuseksperti kaupluste külmasüsteemidest tekkiva soojuse küttesüsteemis efektiivse kasutamise eest ning AS Green Marine’i õlijäätmete tõhusa ning keskkonnasõbraliku puhastusprotsessi eest.

Keskkonnajuhtimise kategoorias pälvis võidu OÜ Werrowool, kes paistab silma oma tervikliku keskkonnateadliku mõtlemise ning eduka keskkonnajuhtimise integreerimisega üldisesse juhtimisse. Samas kateoogiras sai eripreemia Pärnu Ülejõe Lasteaed, kes on oma keskkonnateadliku mõtlemise ja tegutsemisega eeskujuks kõigile Eesti haridusasutustele. Tunnustuse pälvisid keskkonnajuhtimise eest AS DPD Eesti ning AS DHL Estonia, mõlemad transpordiettevõtted on võtnud eesmärgiks CO2 heitmete vähendamise.

Hindamiskomisjon otsustas Euroopa Konkursile esitada keskkonnajuhtimise kategoorias OÜ Werrowool; keskkonnasõbraliku toote või teenuse kategoorias AS Kroonpress, OÜ Werrowool ja OÜ AusDesign ning keskkonnasõbraliku tootmisprotsessi kategoorias AS Sisustusekspert, OÜ Saidafarm ja AS Green Marine.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena