Kas Lasnamäe munitsipaalpood lööb väiketurud auti?
Paras poleemika on tekkinud Lasnamäe uue turu ümber.
Kapitaalselt ehitatud turule pandi püsti kolm uut müügipaviljoni, kus linlastel oli võimalik osta eestimaist toodangut alates talukartulist kuni Peipsi-äärse värske kalani. Turu juurde tehti isegi uus bussipeatus, kirjutab Nelli Teataja.
Suur turg kiratseb
Paraku ei tahtnud kauplemine seal vedu võtta. Möödunud sügisel käisime asja uurimas. Kaubad paistsid korralikud ja hinnadki madalamad kui kõrval asuvas Selveri poes, kuid rahvast nappis. Turulised ise väitsid, et põhjuseks on väiksemad turud kõigi piirkonna keskuste juures, kus näiteks juur- ja köögivilja saab soodsamalt, kui sealsamas paiknevatest kaubanduskeskustest.
Kui uuel turul oleksid hinnad soodsamad, siis vahest viitsiks sagedamini ka koduukse eest kaugemale tulla, arvati.
Tallinna linnapea Edgar Savisaar teataski pool aastat tagasi, et linnal on plaanis 2014. aasta maikuuks püsti panna esimene munitsipaalpood. Kaupluse asukohaks saavad Lasnamäe turu kaks esimest paviljoni.
Munitsipaalpood
Munitsipaalpoe mõte on lihtne: pakkuda hinnatundlikele inimestele odavamat kaupa. Juba on ajakirjanduses hasartselt vaieldud uue poe otstarbekuse ja hinnapoliitika üle, kuid see pole meie tänase loo teema. Otsustasime vaadata, kuidas tegutsevad munitsipaalpoe ootuses needsamad piirkondlikud turud Lasnamäel. Aastate jooksul on avaturud kolinud siseruumidesse nii Pae tänava kandis kui ka Kotka poe juures, Laagnas ja Priisles. Kohati on samades paikades säilinud ka õuekaubandus, kus domineerivad maamehed oma kartuli, kapsa, peedi ja meega.
Kohalikud mutikesed pakuvad talveks sissetehtud kurki, tomatit, seeni ja muud paremat, mis hästi ühe kangema napsi kõrvale sobivad. Üsna õnnetus seisus on aga Mustakivi keskuse turg, kus detsembris lahvatas tulekahju. Maha põlesid pooled kioskid ja väliletid.
Määrab hind
Nagu juba mainitud, paiknevad kõik turud suuremate poodide vahetus läheduses ja sellepärast ei mõjuta isegi nende kadumine kuigi märgatavalt ostjate kaubavalikut. Kuna väiketurud aga eksisteerivad ja tarbijate puuduse üle kurta ei saa, siis järelikult on ka need kauplemispaigad vajalikud.
Küsimusele, kas munitsipaalpoe avamise järel viitsitakse igapäevase toidu- ja tarbekauba järele ka kaugemale minna, vastasid kõik väga sarnaselt - kõik oleneb hinnast ja kauba headusest.
Refereeritud artikli täisteksti loe reedese Nelli Teataja paberväljaandest.