Hästi määratud aadressid viivad sihile
Novembri lõpuks tuleb vallavalitsusel saada ühele poole ulatusliku aadresside korrastusega. Kõigile lähiaadressidele on vaja anda unikaalne nimekuju, mis vastab alates 2011. a kehtivale ruumiandmete seadusele ja aadressiandmete süsteemi määruse nõuetele. Aadresse on praegu peamiselt kahesuguseid. Kõigile harjumuspärane on asulanimi koos tänavanime ning maja- (ja korteri) numbriga (näiteks Padriku küla, Lehe 7) ehk aadress liikluspinna (tee, tänav, maantee) järgi. Need üldjuhul korrastamist ei vaja. Teiseks aadressitüübiks on kas talu- või maaüksuse nimi (näiteks Padriku küla, Metsaotsa); suvilarohkes Keila vallas on kasutuses ka nummerdatud maaüksused - Peetri väikekoht 1, Peetri väikekoht 2 jne. Nende numbrid ei jookse alati loogiliselt järjest ning liikluspinnal puudub nimi.
Ette tuleb ka olukordi, kus samas asulas on üheaegselt näiteks nii Metsa tee kui Metsa tänav või on külas mitu samanimelist talu. Mõnes aiandusühistus kasutatakse mitteametlikke teenimesid, mida pole üheski registris, kuid on rahvasuus igapäevaselt kasutusel. Kui teele ametlik nimi määrata, muutuvad teega piirnevate maaüksuste aadressid.
Kõik need n-ö probleemsed kohad tuleb korda seada, määrates aadressid tänava järgi. Piltlikult on eesmärgiks olukord, kus postiljon ei otsi Padriku külas mitte Metsaotsa talu, vaid näiteks aadressi Lehe 7. Lehe tänav peab olema kirjas teede- ja kohanimeregistris. Praegu on teid, millel nime üldse pole. Needki tuleb ristida ja sealsetele maaüksustele, hoonetele, rajatistele, kaitsealustele vm objektidele aadressid määrata.
Kokku on Keila vallas kohendamist vajavaid aadresse 10 000. Kõige probleemsem on Laulasmaal Hõreda tee ja Valge tee vaheline ala, kus on näiteks aadressid Krunt nr 193; Krunt nr 194 jne. Seejuures on numbrid kord nii- kord naapidi. Näiteks on rohkete siseteedega AÜ-s Merivälja ja Krõll loogiliseks nummerdamiseks mõistlik määrata teedele nimed.
Näide puust ja punaseks
Nendega, kelle aadress ei vasta nõuetele, võetakse vallavalitsusest ühendust. Pakutakse välja vallapoolne nimevariant ning küsitakse omaniku arvamust. Viieteist päeva jooksul alates kirjaliku teate kättesaamisest saab esitada oma arvamuse või ettepaneku. Kui omanik seda ei tee, loetakse, et ta on aadressi määramisega nõus.
Nimemuutuse eelnõu esitatakse kaheks nädalaks avalikule väljapanekule. Eelnõudega saab tutvuda valla kodulehel, vallamajas ja Keila valla lehes. Pärast seda, kui teedele on antud kohanimed, saab määrata uued aadressid teelt juurdepäässu omavatele maaüksustele. Kui vallavalitsus on viimaks teinud korralduse aadressi muuta, tuleb umbes kolme nädala möödudes vastav teade kinnistuomanikule.
Elanike huvides
Milleks ikkagi on vaja aastaid käibinud aadresse muuta? Esiteks soovitakse aadressikujud üleriigiliselt ühtlustada. Täpseid aadressiandmeid vajavad väga paljud registrid ja teenistused nii avalikus kui erasektoris - peale pääste-, side- ja meditsiiniteenistuste ka rahvastiku- ja äriregister, liiklusregister, ehitiste ja planeeringute register, KOV-id, AS Eesti Energia, kaarditootjad jpt. Senised aadressid ei vii alati kiiresti ja efektiivselt kohale ning eri registrites on erinevad andmed. Ehitisregistris on näiteks Hüübu talu, Hüübu talu hoone asub maaüksusel lähiaadressiga Üübu-Antsu, hoonele pole ehitisregistris lisatud koordinaate. Või näiteks: Meremõisa külas on Lepasoo maaüksuse juurdepääsutee Majaka tänav. Kui kõik Majaka tänavalt juurdepääsu omavad maaüksused oleks loogiliste aadressidega, poleks mõned aastad tagasi Lepasoo tulekahjule kutsutud päästeameti suur auto ehk väikseid teid pidi ekselnud ja maja poleks maani maha põlenud.
Keila Vallavalitsus teavitab aadresside muudatustest AS-i Eesti Post, AS-i Express Post, kinnistusraamatut, AS-i Eesti Energia, AS-i Elion Ettevõtted, Harju Katastribürood, Radix Hoolduse OÜ-d, Päästeametit ja Politsei- ja Piirivalveamet. Ülejäänud teenustepakkujaid on soovitav elanikel endal teavitada. Sujuvama elukorralduse ja kvaliteesemate teenuste eeldus on korrektsed aadressid ja kohanimed eri andmekogudes ja kaartidel ning kõigi jaoks ühtne ristkasutatav süsteem.
Viidad ja sildid
Aadressid peavad olema tuvastatavad ka maastikul. Lõppeesmärk on ju, et võimalikult hõlpsalt jõuaks kiirabi abivajajani, päästjad õnnetuspaika, politsei väljakutsele, vallaleht adressaadini jne. Selleks on vaja tähistada liikluspinnad viitadega ning aadressiobjektid siltidega. Teeviidad püstitab omavalitsus. Maa- või majaomanikul tuleb paigaldada hoonele või piirdele aadressitähis - silt numbriga.
Vallavalitsus kutsub kõiki asjaosalisi aadressiandmete korrastamises üles osavõtlikkusele, et see mahukas töö saaks tehtud võimalikult kiiresti. Aiandusühistud ja külaseltsid võivad koheselt omavahel sobivad nimevariandid välja valida ning vallamajja esitada, selline asjaajamine on oluliselt operatiivsem. Küsimused ja ettepanekud on vägagi oodatud: Ege Kesvatera, tel. 585 38 850 ja e-post ege.kesvatera@keilavald.ee (esmaspäeviti ja kolmapäeviti).
Toome näiteks kaardil punasega märgitud nimeta tee Lohusalu külas. Vallavalitsus saadab selle tee äärsete maaüksuste omanikele ettepaneku aadressideks järgnevalt: paremal pool teed Lohusalu tee 129 uueks aadressiks Nõlvaveere tee 2, endise maaüksuse Lohu 2 asemel Nõlvaveere tee 4, edasi Nõlvaveere tee 6 jne; vasakule poole teed jääksid uued aadressid Nõlvaveere tee 1, Nõlvaveere tee 3 jne. Kui näiteks Nurga on ajalooline talunimi ja omanik soovib aadressis säilitada tema jaoks identiteediväärtusega kohanime, võib erandjuhul määrata paralleelaadressi: Nõlvaveere tee 6 // Nurga.
Kui kõik omanikud on nõus, valmistatakse ette vastavate korralduste eelnõud ja esitatakse need avalikustamisest kahe nädala möödudes vallavalitsusele kinnitamiseks.
Egle Kaur
vallaelanik
Ege Kesvatera
Keila Vallavalitsus