Šveitsis tehakse mägedes siiani käsitsi heina
Šveitsis on umbes 55 000 farmi keskmise suurusega 20 hektarit. Rohusööda varumiseks kasutatakse enamasti küll kaasagsete tehnikat ja meetodeid, kuid kõrgel mägedes ning järskudel nõlvadel on endiselt au sees vikat ja reha.
"Madalamatel aladel võetakse rohumaadel viis saaki aastas. Üleval mägedes siiski kaks saaki. Väetatakse hoolega ning aastas saadakse parematelt maadelt kuivaines 10 tonni rohusööta hektarilt," kirjutavad Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi kodulehel hiljuti asja lähemalt uurimas käinud herefordikasvatajad Margus Voitk ja Margus Keldo.
Rohusööta kogutakse suhteliselt mägisel maastikul kolmel moel: kuiva heinana rullis, silona rullis või materjal lahtiselt koguritesse ning seejärel küünis asuvasse hoidlasse, kus toimub järelventileerimine.
"Vanal ajal ja ka praegu mõningates kohtades kõrgel mägedes ja järskudel pervedel toimub söödavarumine käsitsi. Kuiv hein topitakse umbes 50 kg kaaluvasse võrku ning lastakse mööda köit kotiga alla. All pannakse siis hein saadu," kirjeldavad 14. Euroopa herefordi konverentsi külastanud mehed.
Masinatest kasutatakse järskudel nõlvadel väiketraktoreid, mida juhitakse sarvedest järel kõndides või on siis lisatud ka järelhaagis, millel oleval istmel istuda saab.
Järgmiseks tulevad alpitraktorid - madalad, laiad ja väikeste ratastega, mis kannatavad pervel sõitmist. Laugematel aladel kasutatakse tavalisi traktoreid, enamasti on neile siiski lisatud topeltrattad ning traktorid pole võimsamad kui 100 hj, pigem väiksema võimsusega.
Pikemalt loe Margus Voitki ja Margus Keldo reisimuljeid Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi kodulehelt.