Põdrala puidutöötlusettevõtja Virgo Virks: Loobumismõtted ikka tekivad, aga kahju hakkaks
Ettevõte, mis on antud loo peategelane, on tegutsenud juba rohkem kui 15 aastat. Kui küsida firmajuhilt, kui vana äriga tegu on, peab ta ka ise esiti mõtlema. „Vist on 15 aastat vana ettevõte. Pigem ikka 16. Ei mäletagi enam täpselt,“ sõnas ettevõtte juht Virgo Virks.
Mees rääkis, et põhiliselt tegeleb Leebikus asuv ettevõte puidu töötlemisega. Kui nüüd natuke detailsemalt rääkida, siis puittaara ja puitaluste, saematerjali ja muude puidutöötlemissaaduste tootmisega, sealhulgas näiteks hakkepuidu ja puitvillaga.
Tellijad piiri taga
Peamiselt läheb kogu ettevõtte toodang piiri taha, enamjaolt Soome. Aga mingil määral toodetakse ka Eestisse erinevaid aluseid ja materjale. Virks rääkis, et Eestis ei ole nii palju turgu, et ainult kodumaale tootmisega ettevõte kasumlik oleks. „Eestis on ka teisi ettevõtteid, kes taolisi asju teevad. Materjali valmistajaid on päris palju,“ sõnas ta.
Virks meenutas ettevõtte saamislugu. Leebikus on ka varem taolisi teenustöid tehtud ja kuna seal oli vanasti mingil määral olemas selline tehnika, mida antud ettevõte kasutab, siis tuli neile üks tellimustöö ja pärast seda tuligi tal idee luuatäitsa oma ettevõte. Kuna mees on Valgamaal üles kasvanud, siis juured olid tal nii tugevad all, et tahtis just siinkandis midagi teha. „Kuidagi nii äkski, et hakkasin siin sellega tegelema,“ kommenteeris ta.
Mujal oleks rohkem turgu
Virks tunnistas, et väiksel ettevõttel on Lõuna-Eestis üpris keeruline hakkama saada, eriti veel ettevõttel, mis ekspordib kaupa mujale. Kuidagimoodi tuleb kaup ka mujale vedada ja see on lisakulu. Mees on seda meelt, et mõnes suuremas kohas oleks sellisel ettevõtmisel kindlasti lihtsam hakkama saada.
„Kui me oleks kusagil Tallinna külje all, siis ei peaks nii palju maksma näiteks veo eest. Kaup tuleb ju sadamasse viia ja see on praegu nii-öelda lisakulu,“ rääkis ta. Samuti arvas ta, et Tallinnakülje all oleks neil rohkem turgu ka kui Lõuna-Eestis.
Ettevõtja lisas, et maakohas on päris raske leida head tööjõudu. OÜ ATI pakub tööd kaheksale inimesele. Kuigi ettevõte tegevusvaldkond on üsna mehine, pole üldse mitte kõik firma töötajad mehed: ettevõtte kollektiivi kuuluvad ka naised. Need kaheksa töötajat, kes meie loo peategelase juures töötavad, on samal töökohal juba aastaid olnud.
Virks tunnistas, et mõned inimesed on tal aja jooksul vahetunud, aga üldiselt on kaader üsna püsiv.
Kolimismõtteid pole tulnud
Küsimusele, kas ta pole kunagi mõelnud enda ettevõttega mujale kolida, kus lihtsam oleks, tunnistas Virks, et pole selle peale mõelnudki. „Mul on juured Tõrvas ja seni pole küll sellist plaani pähe tulnud. Ausalt öeldes ei ole isegi selle peale mõelnud. Siin Leebikus sai kord alustatud ja ega see pole nüüd nii lihtne, et kohe kolid,“ arvas ettevõtja.
Mees rääkis, et kuigi oma äri on üsna keeruline ajada ja on tulnud pähe ka käegalöömismõtteid, siis seda ta ikkagi teinud ei ole: „Eks need käegalöömismõtted ikka tekivad, aga need momendid lähevad üle ja siis ajad ikka edasi oma asja. Siia on nii palju aega ja vaeva kulutatud, et kahju oleks niisama käega lüüa ja päevapealt tegevus ära lõpetada.“
Virks tõdes, et oma ettevõtet ta eriti ei reklaami. Aja jooksul on partnereid ikka juurde tulnud, aga alles on jäänud ka need, kes olid juba algusajal. „Üldiselt meile on jäänud needsamad partnerid, kellega algusest peale oleme koostööd teinud. Kõik need firmad, kes siis olid, eksisteerivad senimaani,“ lausus ta.
Leebiku on küla Põdrala vallas, kus elas aasta tagasi 109 inimest. Külas on kaks ettevõtet, mis pakuvad inimestele tööd: OÜ ATI, mis tegeleb puidutöötlemisega ja Tõrva Tarbijate Ühistu Leebiku kauplus, kus müüakse toidu- ja esmatarbekaupu. OÜ Topster, mis tegutses ka pikka aega Leebikus ja mis oli põllumajandusettevõte, on äriregistri andmetel tegevuse lõpetanud.