Maaelu arengukava panustab mahepõllumajandusse 92,2 miljonit eurot
Maaeluminister Urmas Kruuse allkirjastas Eesti maaelu arengukava 2014-2020 raames mahepõllumajanduse toetuse määruse, millega said selgeks mahepõllumajandusele üleminekuks ning mahepõllumajandusega jätkamiseks antavate toetuste tingimused.
„Maaelu arengukava eelmise perioodi vahendite toel on Eesti jõudnud mahepõllumajandusliku maa osakaalu poolest Euroopa Liidus esimeste sekka. See annab meile ainulaadse võimaluse tegutseda jõukates riikides tugeva potentsiaaliga ja tulusas mahetoodete nišis. Peame nüüd mahemaa osakaalu hoidma ja rohkem panustama toorme töötlemisele ja müügile,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse. „Lisaks on uuel eelarveperioodil mahepõllumajandusega alustavatele ettevõtjatele ettenähtud üleminekuaja kahel esimesel aastal kümne protsendi võrra kõrgem toetusmäär, et mahetootmisele üleminekut veelgi enam soodustada.“
Mahepõllumajanduse meetmel on kavandatud kaks alameedet:
- Mahepõllumajandusele ülemineku toetus – mahetoetuse esmakordsetele taotlejatele kahel esimesel üleminekuaastal (tingimusel, et üleminekut mahepõllumajanduslikule tootmisele alustatakse samaaegselt nii põllumajandusmaal kui ka kõigi loomarühmadega);
- Mahepõllumajandusega jätkamise toetus – taotlejatele, kelle ettevõte on mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ning üleminekuaeg on läbitud.
Toetust saavad taotleda mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud juriidilised isikud või füüsilisest isikust ettevõtjad, kes on aktiivsed põllumajandustootjad. Taotlejad võtavad mahepõllumajandusega tegelemiseks 5-aastase kohustuse.
Mahepõllumajanduse toetusi saab tänavu taotleda Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) kaudu 7.-25. maini.
Kokku on Eesti Maaelu arengukavas 2014-2020 meetmele „Mahepõllumajandus“ ette nähtud 92,2 miljonit eurot. Esimeseks taotlusvooruks 2015. aastal on kavandatud 13 miljonit eurot. Mahetootjatel on võimalik saada toetust ka mitmest teisest maaelu arengukava meetmest.