Kruuse: Euroopa võtab Venemaa kehtestatud kalatoodete sisseveokeeldu tõsiselt
Maaeluminister Urmas Kruuse tõstatas täna Luksemburgis toimunud Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogul Venemaa poolt Läti ja Eesti kalatoodetele kehtestatud sisseveokeelu teema.
Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul seavad Venemaa poolt Läti ja Eesti kalatoodetele kehtestatud sisseveokeelu põhjendused kahtluse alla kogu Euroopa Liidu toiduohutussüsteemi. „Paljud liikmesriigid mõistsid tõstatatud küsimuse olulisust ja saime kinnituse, et probleemi võetakse Euroopa Liidu tasandil tõsiselt. Tegemist on ebaproportsionaalsete kaubandusbarjääridega.“
Lisaks tegi minister Kruuse ettepaneku rakendada kiiremas korras kalandussektori olukorda leevendavaid meetmeid. „Ootame, et Euroopa Komisjon kinnitab meie Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi rakenduskava 2014-2020 esimesel võimalusel, et saaksime avada sektori olukorda leevendavad abimeetmed – eeskätt ladustamisabi ja uute turgude leidmisele suunatud tegevusi.“
Samuti tegi Eesti ettepaneku lubada järgmisesse aastasse üle kanda kasutamata jääva räime- ja kilukvoodi tavapärasest suuremas mahus. „Vastavalt praegu kehtivatele reeglitele saab kasutamata jäänud räime- ja kilukvoodist järgmisesse aastasse kanda maksimaalselt 10%. Arvestades sisseveokeeldu, tuleks seda erakorraliselt suurendada,“ ütles Kruuse.
Vene Föderatsiooni fütosanitaarjärelevalveamet (Rosselhoznadzor) inspekteeris Eesti ja Läti kalatöötlemisettevõtteid 17.–23. maini ning keelas alates 4. juunist Eesti ja Läti kalatöötlemisettevõtete preservide ja konservide sisseveo Venemaale.
Venemaa kehtestas eelmise aasta 7. augustil täieliku embargo looma- ja sealihale, puu- ja köögiviljadele, linnulihale, kaladele, juustule, piimale ja piimatoodetele Euroopa Liidust, USAst, Austraaliast, Kanadast ja Norrast. Kalakonservid jäid toona keelu alt välja.