08.10.2015, 05:15
Soovitusi hoidistajale
Mõned nipid ja soovitused, et hoidised paremad saaks.
- Hapendamisel kasutage vähem soola, kui vanemates kokaraamatutes soovitatakse. Meeldiva maitse tagavad mitte sool, vaid piimhappebakterid.
- Ülekasvanud pikemad kurgid võib lõigata viiludeks, valada üle marinaadiga ja säilitada väiksemates karpides sügavkülmikus.
- Kurkidele marinaadi keetes tuleb arvestada, et seda saaks vähemalt ⅓ kurkide kogusest.
- Külma säilituskoha puudumisel peab kurke 20 minutit 90 °C juures pastöriseerima, et peatada piimhappebakterite tegevus ning tagada kurkide säilivus.
- Kurkide säilivuse parandamiseks ja krõmpsu kurgi saamiseks võib marinaadi lisada nii küüslauku kui mädarõigast.
- Marineerimine võimaldab kasutada erinevaid maitsekombinatsioone ja vürtse – must pipar, vürts, kaneel, nelk, sinepiseemned, kadakamarjad, tšilli.
- Kurkide marineerimisel tasub marinaadi äädikalahus valmistada üsna lahja, et pääseks mõjule vürtside ning kurkide enda maitse.
- Tehke talveks sibulahoidiseid – kas või sibulamoosi.
- Vanillikaunaga võib maitsestada nii soolaseid kui ka magusaid toite. Sama kauna saab kasutada 4–5 korda – loputate, kuivatate pärast ära. Eriti mõnus on vanill koos rohelise pipraga.
- Olge ettevaatlik maitseainetega, mis juba poes hirmus hästi lõhnavad. Mis sinna toidu jaoks siis üle jääb?!
- Kui kasutate hoidistes ürte, siis kuivatatuid. Need ei muuda enam värvi. Neid saab vähem doseerida ja maitset kontrollida. Värske ürt kaotab niikuinii keetes oma tõelise väärtuse.
- Hoidistes eelistage puhast soola, mitte jodeeritut või muude lisanditega.
- Kui lisate kompottidele vürtse, tehke tõmmis ette valmis. Samuti kõrvitsasalati puhul – kui panna nelk purki, käivad protsessid edasi ja tulemus on ettearvamatu.
- 5–6 erinevat maitseainet on optimaalne, rohkem on liig.