Pikaaegseimal ETV saatel “Aktuaalsel kaameral” täitub 11. märtsil 60 eetriaastat. Oma kätt, nägu või mikrofoni on selle mammutseriaali tegemise külge pistnud päris palju inimesi. Kõige-kõige esimese AK tegijad on paraku ammu manalamehed: toimetaja Raik Aarma, režissöör Grigori Kromanov, diktorid Zinaida Madissova ja (ennäe!) ka Kalmer Tennosaar.

Algul jätkuski uudistele eetriaega vaid kord kuus. Siis kaks korda ja hiljem iga nädal. 1958. aasta oktoobris muutus saade vaataja jaoks juba igapäevaseks ning nii on see jäänud tänini.

Ei vähendanud vaadatavust ka see, et lapsukese nime otsimisel eriti pead ei vaevatud – omaaegse Saksa DV Berliini stuudios juba toimis analoog – “Kamera aktuelle”. Jätame praegu kõrvale, mis sisu pidi ETV päevakokkuvõtteid tegev AK nõukogude ajal meile ette maalima. Eks oli see ajastu märk, ja teistmoodi tegemiste eest valvasid tegijaid vägagi hoolikad silmad.

Siinkohal põgus küsitelu mõne tollastest aegadest tuntud tegijaga, kelle nimi vaatajale kindlasti ka tänapäeval midagi ütleb. Loomulikult on küsitletute mälestused omajagu subjektiivsed, kuid eks igaüks meist olegi ju mingil määral kellegi jaoks just subjekt. Vahel ka iseendale.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega