Kuidas vältida metsas liikuva tehnikaga seakatku leviku riske
„Erinevatel kohtumistel nii seakasvatajate, jahimeeste kui Lääne-Eesti omavalitsusjuhtidega on korduvalt tõstatatud vajadus täiendavate bioohutusmeetmete rakendamiseks seni veel taudivabas piirkonnas asuvate metsseapopulatsioonide kaitsmiseks. Eesti Maaülikooli teadlased on hinnanud, et risk viiruse edasikandumiseks ka pikkade vahemaade taha metsade vahel liikuva tehnikaga on olemas,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev. „Kõige suuremat ohtu erinevate metsas liikuvate masinate hulgas kujutab metsatehnika. Seepärast soovime koostöös metsasektori esindajatega konkreetsed riskikohad ja võimalused riskide maandamiseks detailsemalt läbi arutada. Selleteemaline kohtumine on kavandatud juuni keskpaigaks.“
Kohtumisel arutati võimalusi Eesti eri paigus asuvate metsade vahel liikuva tehnikaga seotud seakatku leviku riskide vähendamiseks. Võimalike riskidena seakatku viiruse levimiseks uutesse piirkondadesse on esile tõstetud nii metsa ülestöötamise, metsa väljaveo, kaitsejõudude, põllumajandustehnika kui jahil kasutatava tehnika liikumist metsade vahel. Ümarlaual oli arutuse all küsimus, kui palju sellist tehnikat Eesti erinevates piirkondades asuvate metsade ja põldude vahel liigub ning kas ja kuidas toimub selle tehnika puhastamine. Eesti Maaülikooli veterinaarepidemioloogia professor Arvo Viltrop selgitas tehnika ja transpordivahenditega seotud seakatku leviku riske.
Kohtumise tulemusena otsustati, et metsatehnika osas jätkatakse arutelu võimalike meetmete ja nende mõjude täpsemaks hindamiseks.
Vabariigi valitsus kiitis 14. aprillil heaks loomatauditõrje seaduse muutmise eelnõu, mis annab võimaluse kehtestada metsas leviva taudi piiramiseks täiendavaid bioohutusnõudeid vastava taudi tõrje-eeskirjas. Hetkel on seaduse muutmise eelnõu menetlemisel riigikogus.
Loomatauditõrje seaduse muudatused on kavandatud jõustuma 1. juulil 2016. aastal.