Puuviljakärbsed on suure osa Šveitsi aprikoosisaagist nahka pannud
Valais' kantoni puuviljakasvatajad on hädas puuvilja- ehk äädikakärbestega, kes kohe-kohe valmivad aprikoosid puude otsas häbitult hävitavad.
Esimest korda nähti Drosophila suzukii nimelisi tiivulsi kantonis 2011. aastal. Tänavu on neid aga juba nii palju liikvel, et aprikoosikasvatajad on teada andnud tähalepanuväärsest saagikaost.
Putukad ründavad eriliselt just seda aprikoosisorti, millest valmistatakse kuulsat Valais' aprikoosibrändit.
Väidetavalt on hävinud juba üle 300 tonni seda sorti aprikoose, see moodustab 10-12% kogusaagist, vahendab portaal The Local.
Kõikide aprikoosisortide kogukadu on umbes 500 tonni. Kusjuures kokku prognoositi saagiks kõikide sortide peale 9000 tonni.
Puuviljakärbes teeb aprikoosi koore sisse augu ja muneb tekkinud avausse hulga mune. Seejärel ründavad vilja bakterid ja tekib mädanik.
Iga emane puuviljakärbes on võimeline munema umbes 300 muna. Seetõttu kasvab populatsioon kiiresti hoolimata sellest, et kasutusele on võetud mitmeid vastumeetmeid, lõkse näiteks. Ühtlasi püüavad teadlased kärbeste paljunemise peatamiseks aru saada nende käitumismudelist.
Farmeritel soovitatakse järgida rangeid hügieenireegleid, et kärbsed ei leviks ning kompostimise asemel hävita kahjustunud vijad sellisel moel, mis tapaks nii kärbsed kui nende munetud munad.
98% Šveitsi aprikoosidest kasvab Valais' kantonis, sealne mikrokliima ja liivane muld on neile ideaalseks kasvukohaks.
Aprikoosikasvandused laiuvad enam kui 680 hektaril ning teede ääres võib kohata palju müügikohti.
Drosophila suzukii kahjstab ka viinamarju. 2014. aastal tuvastati viinamarjakasvandustes mõõdukad kahjustused.
Allikas: The Local