Terra Feminarum – metsik saar Tallinna külje all
Naissaar asub Tallinnast umbes sama kaugel nagu Nõmme. Ürgsete metsade, liivarandade ja kireva ajalooga on ta aga hoopis teistsugune, pooleldi metsistunud ja peidab jälgi seal peatunud võõrastest.
Inglased, prantslased, rootslased, sakslased, venelased. Siit on pärit maailmakuulus astronoom ja leiutaja Bernhard Schmidt (1879-1935), Naissaarel toimub üks suurimaid klassikalise muusika festivale Põhjamaades ja kunagi kaitses saar isegi keiserlikku Peterburgi. Mõte sinna minna sünnib juhuslikult ühel reede õhtul.
Üle lainetava vee
Jõuan laupäeva hommikul kell kümme Kalasadamasse. Parvlaev Monicale rõhub hord suvitajaid. Lootus pardale pääseda raugeb lõplikult, kui minu nina ees tehakse teed neljakümne kahele vene rahvusest pensionärile. Siiski lubab reeder Andres mind pardale, ruumi on mehe väitel veel umbes seitsmekümnele. Saja kahekümne kahest suust minu ümber kõlab lõbus eesti-soome-vene keelne vadin. Naissaare kunagised lootsid oskasid ka rootsi, saksa ja inglise keelt. Minu füüsikust matkasemu pajatab Schmidti teleskoobist, mida kasutavad tänaseni observatooriumid üle maailma. Reeder Andres lisab, et ka kilukarbi Tallinn on Naissaarelt pärit. Tund hiljem randudes tunnen silueti tõesti ära.
Nargeni Vaba Saar
Nargeni Vaba Saare lugu algab aastaga 1917. Esimesest maailmasõjast väsinud Venemaad räsisid revolutsioonimeeleolud, mis ei jätnud puutumata ka militariseeritud Naissaart. Kohalik elanikkond oli selleks ajaks sõjajalust lahkunud. Naissaarele jäid töölised, vene madrused ja sõjaväelased, kokku 80-90 pead. 4. detsembril (ukj) kuulutas mässuline garnison anarhosündikalist (vasakpoolne sotsiaalpoliitiline ideoloogia, mis eitab riiki kõigis vormides) Petritšenko ja mereväelase Sabalini algatusel välja Madruste ja Ehitajate Nõukogude Vabariigi ehk Nargeni Vaba Saare. Riiki juhtis rahvakomissaride Nõukogu, eesotsas Petritšenko. Kohalikust velskrist sai hariduskomissar, katlakütjast töökomissar ja puusepast rahanduskomissar, ametisse seati ka sõjakomissar, siseasjade komissar ja tervishoiukomissar. Nargeni Vaba Saare pealinnaks määrati Lõunaküla, hümniks „Internatsionaal“ ja lipuks anarhosündikalismi punamust lipp. Riigi deviisina kõlas „Surm pursuidele!“ („Смерть буржуям!“) Plaanis oli võtta kasutusele ka oma raha. Paar kuud hiljem, 26. veebruaril 1918 vajus aga saareriik ajahõlma. Garnison evakueeriti kiirkorras sissemarssivate saksa vägede eest. Sõjalised objektid mineeriti ja vähesed kohalikud suleti sadamas barakki, kust nad pääsesid tänu kohalikule metsavahile. Tänaseni mäletavad Nargeni Vaba Saart metsiku looduse rüpes purustatud rannakaitsepatareid.
Keiserliku pealinna kaitseliin
Seisan purustatud patareist mahajäänud kraatri veerel. Minu seljataga kõrgub rändrahn, mis polegi õieti rändrahn vaid tükk õhitud laskemoonalao katusest. Teejuht Karl jutustab, et pärast Balti laevastiku hukku Vene-Jaapani sõjas (1904-1905) kavatses viimane Venemaa keiser Nikolai II kaitsta Peterburgi Obukhovi rannakaitsesuurtükkidega ning rajada nende abil kaitseliinid ehk Peeter Suure Merekindluse. Naissaarelt läks läbi Tallinn-Porkkala kaitselliin, Merekindluse keskpositsioon, mille ehitustööd algasid 1913. aastal. Pihkva ja Vitebsky kubermangust toodi saarele ligikaudu 3000 ehitajat peredega, eesmärgiga rajada üheksa rannakaitsepatareid. Vene inimene oli vähenõudlik, elati muldonnides. Ehituseks vajalikku toorainet ehk graniiti ja liiva on Naissaarel külluses. Graniidi purustamine killustikuks oli naiste ja laste käsitöö, mehed ladusid tänaseks muinsuskaitsealused objektid üles kanamunavalge abil tugevdatud betooniga. Kvaliteetne killustikbetoon püsib tänaseni, kuid nelja tööaasta vilja õhkisid saarelt lahkuvad Nargeni Vaba Saare kodanikud. Imestan, kui suur pidi olema löögijõud, mis laskemoonalao katusest sellise tüki kümnekonna meetri kaugusele paiskab. Karl kutsub kivimürakat naljatades Naissaare lendbetooniks.
Lõhkeaineladu
Naissaare Petka
Nõukogude võim rajas Naissaarele peale meremiinidelao ka mürskude koostetehase ja abihooned, mida ühendas raudteevõrk. Naissaare viimast rongijuhti Petkat mäletavad vist kõik, kes on Naissaarel käinud. Petka jõudis saarele kakskümmend kaks aastat tagasi, enne demineerijaid. "Neid oli kakskümmend kaks matsi. Käisin neil rongiga järel," meenutab Petka seda päeva. Ametlikult pole Petkal kunagi olnud luba Rannarahva Muuseumile kuuluval raudteel sõita ega turiste teenindada ja kuni eelmise aastani ei huvitanud see kedagi. Nüüd seisavad rongid oma viimases peatuses Petka tagahoovis Männiku külas, 1950. aastate Nõukogude armee kasarmulinnakus. Petka valvab RMK töötajana saare heakorra üle.
Läksin Petka trahterisse Rähnipesa õlut jooma. Taustaks laulab Ervin Lillepea Naissaare valssi. Pala sündis ühel ööl Petka ettepanekul. Valss sulab männikohinasse. Puhume eluolust juttu kuni ühel hetkel vaatab Petka mulle teraselt silma ja küsib: „Kas sa tead, kuidas Naissaar oma nime sai?“ Ei, ma ei teadnud. Petka jutustab, et Naissaart valitsesid kunagi metsikud naised, kelle jaoks mees oli alam olend. Lapsi saadi mereröövlitega ja pojad müüdi neile orjadeks. See oli kusagil 8.-10. sajandil. Nii rääkis Petkale ajaloolane Heino Gustavson. Nii kirjutas 11. sajandil ka Bremeni Adam ühest saarest nimega Terra Feminarum.
Petka rajas Naissaarele kaks monumenti. Hülkaril ehk Hülgekaril seisab mälestusmärk skorbuuti surnud Prantsuse meremeestele, kes piirasid Krimmi sõja ajal (1853-1856) koos Inglise vägedega Vene keisrile tähtsat sõjasadamat Tallinna. Kividest laotud tormilainetemurrus seisab Prantsusmaalt toodud valge rist. „Isegi Prantsuse suursaadik käis seda monumenti avamas!“ on Petka uhke. Samas sõjas hukkunud inglased maeti saare protestantlikule kalmistule, millele Petka tegi sel aastal uued männipuust väravad. Vallikaril on aga teine monument, kivikompass, mis meenutab Teise maailmasõja päevil kodu kaotanud naissaarlasi. „Nad läksid ju kõik nelja ilmakaarde laiali,“ selgitab Petka. Teise maailmasõjaga sai saarest pooleks sajandiks suletud militaartsoon. Leidsin kadunud naissaarlastele rajatud mälestusmärgi juhuslikult lõunakaldal keha kinnitades. Samal ajal sõudsid Tallinna poolt saarele ühe aeruga alustel polüneeslaste kombel uljaspead, nende vahel üksikud kanuud.
Majakavahi naine