Loomasõbrad soovitavad ilutulestikku paugutada vaid ühel korral – vana-aasta õhtul
Pühad on rutiini armastavatele koduloomadele stressirohked. Igapäevast režiimi rikub juba see, et võõrad inimesed käivad aina edasi-tagasi ja igal pool on meelierutavad toidulõhnad.
"Ärgem tehkem seda aega neile veelgi raskemaks", kutsub üles loomaarst Tiina Toomet. Igapäevaelu võiks olla nii tavaline kui alati – jalutuskäigud, mängud, toit ja kõik muu.
Kartlikul loomal on kõige parem kodus. Teda ei maksa külla kaasa võtta või veel vähem ilutulestikku vaatama viia. Õues, kindlasti rihma otsas, tuleks käia varakult enne ilutulestiku algust. Kunagi ei tea, millal mõni entusiastlik püromaan selja taga paugutama hakkab.
Loomade varjupaigad täituvad tavapärasest enam just aasta algul kodunt ära jooksnud lemmikutega. Kuna enamik loomadest ei ole harjunud raketipaukudele omase ootamatult valju müra ja valgusesähvatustega, satuvad nad ilutulestiku ajal kergesti paanikasse ja võivad käituda ettearvamatult ning omanike järelevalve alt põgeneda.,
Luba ketikoer tuppa
Loomasõbrad on koondunud Facebooki kampaania "Pauku ei tee" juurde ning loonud ka ürituse, kus kutsuvad üles juhuslikku paugutamist vältima. Grupi loojad peavad õigeks, et pauku tehtaks vaid ühel korral – vana-aasta õhtul.
Juhul, kui loomal puudub mikrokiip, tuleks loomaomanikul kinnitada koera või kassi kaelarihmale enda kontaktandmed. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb, tuleks viivitamatult alustada otsingutega ning teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.
Ilutulestikku võib süüdata vaid lähedalasuvatest inimestest ja loomadest ohutus kauguses, vältimaks võimalikke vigastusi. Mahajäävad tükid tuleb pärast tulevärki kokku korjata, et loomad neid kogemata ära ei sööks või nendega endale muul moel viga ei teeks, kuna ilutulestiku raketid sisaldavad mitmeid kemikaale.