Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja tunnustab erakondi metsanduse teemat programmides tõsiselt käsitlemise eest.

“Kõige kõrgemad punktid sai Isamaa Erakond, kellele järgnesid üsna tasavägiselt Reformierakond, Eesti 200 ja Keskerakond. Need on erakonnad, kes meie nägemuses esindavad metsasektori huve kõige paremini,” jagas Välja tunnustust.

Tahapoole jäi Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kellele järgnesid EKRE ning Vabaerakond. "Mitte nii hea koha põhjuseks olid programmidesse kirja pandud populistlikud piirangud, mis seavad ohtu maapiirkondades elavate inimeste töökohad ja tuluallikad,” selgitas Välja.

Eesti Erametsaliidu juhatuse esimehe Mikk Linki sõnul koondab metsasektor väga suurt osa Eesti elanikkonnast. “Eestis on ligi 100 000 erametsaomanikku. Lisaks 35 000 inimest ning nende pered, kes töötavad metsa- ja puidusektoris. Metsa- ja puidusektor on üks kõige olulisemaid leiva lauale toojaid Eesti maapiirkondades, ” tõi Link välja sektori olulisuse.

“Küsisime suuremate erakondade arvamust metsanduse kohta, töötasime läbi nende valimisprogrammid ja reastasime erakonnad metsanduse valimiskompassile,” kommenteeris Link metsanduse valimiskompassi koostamist ja lisas, et kompass annab igaühele võimaluse ka võrrelda, millise erakonnaga tema vaated kõige sarnasemad on.

Valimiskompassis küsiti metsanduse teemade kohta arvamust Reformierakonnalt, Erakonnalt Isamaa, Sotsiaaldemokraatlikult Erakonnalt, Eesti Konservatiivselt Rahvaerakonnalt, Eesti 200-lt, Vabaerakonnalt ning Keskerakonnalt. Lisaks töötati läbi nende erakondade valimisprogrammid.

Valimiskompassi järjestus (hinded 5-punkti skaalal):

  • Isamaa - 4.4
  • Reformierakond - 4.3
  • Eesti 200 - 4.3
  • Keskerakond - 4.2
  • SDE - 3.3
  • Vabaerakond - 3.2
  • EKRE - 3.2

Valimiskompass on leitav SIIT.

Eestis on 100 000 metsaomanikku. Metsa- ja puidusektor on üks olulisemaid tööandjaid maapiirkondades, andes tööd 35 000 inimesele. Eesti riik saab igal aastal metsandussektorist Haridus- ja Teadusministeeriumi jagu maksutulu, suurusjärgus 700 miljonit eurot.