Tuuritav Nepali tantsutrupp võlub eestlastele kala- ja viljaõnne
Kirevates rõivastes, raskete peakaunistuste ja kullatud ehetega keerlevad nõtked nepallased tantsuringis – käe-ja jalavõrud kõlisemas. Kauge Aasia riigi – Nepali tantsijate esitluslaad on nii teistmoodi – ilus, kerge ja sujuv - võrreldes meie hoogsate rahvatantsudega, nii pakuvad nad oma etteastetega eestlastele tõelise elamuse.
Tantsides ja lauldes jutustavad nad oma loo, sest nepallastel on iga rahvatants seotud oma kodumaa kombestiku ja traditsioonidega. Näiteks Dhimali tantsuga võlutakse kohalikele kaluritele kalaõnne, trummitants toob viljaõnne ja Jhyaure tants toob armastust.
ENCG asutati Nepali valitsuse poolt 1998. aastal, selles organisatsioonis tegutsevad rahvatantsijad, -muusikud ja -lauljad, esinevad trummarite grupid, maski- ja nukutantsijad, lasterühmad, kõik oma ala professionaalid. Nii on Eestisse jõudnud ja meie rahvale esinevad selle riigi parimad tantsijad, kelle esinemisi toetatakse riiklikult, et säilitada ja tutvustada Nepali kultuuripärandit.
Ansamblit võõrustava Eesti Europeade Komitee juhatuse liikme ja rahvatantsuseltsi Kandali juhendaja Valdo Rebase sõnul on Eestisse jõudnud 18 nepallast, kelle juhiks esmakordsel külaskäigul on mitmete oluliste organisatsioonide eesotsas olev Ramchandra Koirala.
„Nepal on maa, mis vajab maailma toetust ja abi ning kultuurivahetus on üks võimalus sellele tähelepanu tõmmata. Eesti Europeade Komitee toetas nii Nepali maavärinaohvreid kui ka veeuputuse ohvreid mitme tuhande euroga,“ lisas Rebane.
“Nepallaste tantsudes on mingi omapärane lust ja elurõõm, mida neid ümbritseva üldise vaesuse kõrval on raske mõista. Samas aga on ju ka Nepali elanikud väga sõbralikud,“ tõdes mitmel korral Nepali külastanud tantsuõpetaja Valdo Rebane.
20 aasta jooksul on ENCG osalenud rahvakunstifestivalidel Prantsusmaal, Hispaanias, Jaapanis, USA-s, Venemaal, Brasiilias, Taiwanis, Hollandis, Belgias. Eestis esinetakse esmakordselt.