EMÜ loomaarst Madis Leivits: "Enamikel juhtudel sureb lind aeglaselt ja piinarikkalt. Pliimürgistuse osakaal merikotkaste surmapõhjusena püsib siiani stabiilselt esikohal, seda kinnitavad lindude maksadest võetud analüüsid."

Kotka organismi jõuab plii aga pliihaavlitega tapetud uluki liha süües.

Plii pole mürgine mitte ainult kotkastele, vaid kõigile elusorganismidele, sealhulgas ka inimestele. Euroopa Keemiaagentuuri (ECHA) poolt 2018 aastal tehtud analüüs jahinduses kasutatavale pliile leidis, et praegu ei ole ühtegi ratsionaalset põhjendust pliimoona kasutamise jätkamiseks. Pliid mittesisaldav moon on sama efektiivne, aga ilma negatiivsete mõjudeta tervisele ja keskkonnale.

Keskkonnaminister Rene Kokk ütles pärast kotka vabadusse laskmist: "On oluline, et jahimehed mõistaksid varustuse valikul oma vastutust keskkonna ees. Jahimehi kontrollides vaatab keskkonnainspektsioon alati üle ka laskemoona. Pliihaavlite kasutamine veelinnujahil on Eestis keelatud."

Kelli lasti vabadusse peaaegu samast kohast, kust ta kevadel leiti. Loodetavasti toob terveks ravitud ja saatjaga varustatud merikotkas veel palju järglasi.