Kaasas olid loosungid nagu "Ei tee Lüganusest uut Sondat!", "Ida-Virumaa kaevame üles ja mis edasi?", "Me oleme 0.00...% valla elanikest, me ei koli siit ära".

Kohale oli tulnud toetajaid nii piirkonnast, näiteks Oandust, kus samuti on kaevandustega probleeme, aga oli ka külalisi pealinnast.

Karjääri asemel on hetkel ehitusjäätmete hunnikud, mille arendajad alles hiljuti lasid müratõkkevalli jaoks tuua. Inspektorite arvates on tegu aga ebaseadusliku tegevusega ja tõenäoliselt nõutakse jäätmete äraviimist.

Planeeritud karjääri kinnistu asub Lüganuse ja Matka külade vahel, kus lähimad elumajad on 150 meetri kaugusel ning 1 km raadiusesse jääb üle 50 majapidamise. Võitlus karjääri rajamise vastu on kestnud juba kõvasti üle tosina aasta.

Esimene meeleavaldus toimus 2005. aastal ja siis tegi kogukond endale rohelised loosungitega t-särgid, mis mõnel on veel alles ja ka täna said selga pandud (vaata Facebooki ürituse fotot siit).

Uuesti muutus karjäär aktuaalseks 2016. aastal, ning kaks aastat tagasi toimus meeleavaldus Kiviõlis, vallamaja ees. Ka sellest ajast oli plakateid alles, mis täna jälle käiku lasti.

Tänaseks tehtud plakatid hoitakse samuti alles. Kõik pandi kuuri hoiule, kuna kohalikud elanikud teavad, et kaevandustegevus Ida-Virumaal on hoos. Kahjuks aga käib see pea alati kohalike elukeskkonna arvelt, kelle heaoluga arendajad ei arvesta.

Kogukond kajastab oma tegevust Facebooki lehel "Lüganuse ja Matka põliskülade toetuseks", kus oli meeleavaldusest ka Live video. Videos räägivad osalejad, miks nemad täna meeleavaldusele tulid.

Poliitik ja pedagoog Vallo Reimaa oli piirkonnas seminari andmas, kuid tuli ka meeleavaldusele.

"Mina olen siis kaasatundja. See tähendab, et ma olen mujalt, aga olen sama meelt. Vanasti oli kaasatundja täiesti kasutatav termin, mille peaks jälle taaselustama," sõnas ta.

Kohalikku ajalugu uuriv ajaloolane Egon Mets tuli kohale Haljalast.

"Ma olen siin, sest seista koos Lüganuse rahvaga nende elukeskkonna eest. Lüganuse on üks viimaseid saarekesi Ida-Virumaal oma põlise kultuuri ja pärimuse, keele ja loodusega. On suur oht, et see kõik hävib," rääkis ta.

Pärast meeleavaldust toimus jalgsimatk Matka külas, kus kohalik giid ja kogukonnaaktivist Kaja Toikka jutustas nii ajaloost, kui ka niiöelda "karjäärisõjast".