| PIIBUJUTT | MOSKVA |
Pärast Teise maailmasõja lõppu oli eesti kirjanik ja luuletaja Juhan Smuul oma loominguga Nõukogudemaal juba nii tuntuks saanud, et kutsuti Moskvasse noorkirjanike konverentsile.
Traditsioonilisel tutvumisõhtule saabunute küsitlusel, et kust keegi pärit on ja millised on loomingulised plaanid kommunistliku ühiskonna ülesehitamisel suurel Nõukogudemaal, vastas Smuul, et sõitis Moskvasse Mohnsundi arhipelaagist Mu-Hu saarelt.
Tema lähemas plaanis olevat osavõtt Antarktikasse kavandatavast teaduslikust ekspeditsioonist, millest lubas hiljem ka kirjutada. N Liidu eri paikadest saabunud kirjanikel vajus suu imestusest ammuli, kuuldes, millisest eksootilisest paigast on sm Smuul pärit ja kui ambitsioonikad on tema loomingulised kavatsused.
Tõesti, Juhan Smuuli kirjandusliku fantaasia toel arhipelaagiks tituleerimise tõttu sai Soome lahes Eesti territoriaalvetes Käsmu poolsaare jätkuna asuv 62,5 ha suurune, elanike poolt asustamata, kuid tegutsevat tuletorni omav Mohni saar palju suurema tähenduse ning mõni aasta pärast Antarktika reisi kirjutaski Smuul 1959. aastal oma kirjandusliku reisipäeviku „Jäine raamat“.