Leili metsalood | Puidu turustamisest metsaühistu kaudu
(4)Sellest on mitu aastat möödas, kui viimati oma metsast raiutud palke müüsin. Nüüd lasin jälle natuke raiet teha ja nagu eelmistel kordadel, turustan ka seekord raiutud puidu metsaühistu kaudu. Väike protsent müügitulust läheb küll metsaühistule, samas pole omanikul muret turustamise ja transpordi korraldamisega.
Kui omaniku ja metsaühistus puidu müüki korraldava isiku vahel valitseb usalduslik õhkkond, siis ei teki omanikul kahtlust, et äkki petetakse teda koguste või hinnaga. Minu kogemus eelmistest kordadest on, et hinnalisema sortimendi kohta, nagu okaspuupalk või kasepakk, saadetakse vastuvõtul palkhaaval mõõtmise (tollimise) leht ka omanikule. See lisab usaldust metsaühistu kaudu puidu turustamise vastu.
Puiduturg on pidevas muutumises ning pole mõeldav, et väikeomanik oma sortimendi ning kogustega suudaks hinna ja tingimustega pidevalt kursis olla. Selleks ongi metsaühistul oma liikmete teenindamiseks vastav spetsialist.
Aastatega tekib juurde uusi suuremaid või väiksemaid puidutöötlejaid ning muutuvad vastuvõtu tingimused. Olenevalt turu situatsioonist kerkivad või langevad ka puidu kokkuostuhinnad. Üksikisikul, kes väga harva raiet teeb ja puitu müüa tahaks, on keeruline suurte kauplejatega samaväärset hinda loota. Ühistu kaudu müües jõuab parem hind ka metsaomanikuni.