Eesti dokumentaalfilm “Surematu” läheb Oscarit püüdma
Eestist kandideerib tänavu Ameerika Filmiakadeemia parima võõrkeelse filmi kategoorias Oscarile lisaks mängufilmile “Tõde ja õigus” ka Ksenija Ohhapkina dokumentaalfilm “Surematu”. Selle taga on Riho Västrik – produtsent, režissöör, õpetaja.
Eesti–Läti koostööna valminud “Surematu” võitis juulis Karlovy Vary rahvusvahelisel festivalil dokumentaalfilmi peaauhinna ja see annab filmile õiguse ilma rahvusliku konkursita Oscarile kandideerida. “Surematu” peatootja, Riho Västriku juhitud firma Vesilind, mis tegutseb alates 1996. aastast, ei jätnud seda võimalust kasutamata.
■■■
Riho, mis film on “Surematu?
“Surematu” on dokumentaalessee, mis otsib tänapäeva Venemaal nõukogude aja vaimu. Kuivõrd tegevus toimub Kaug-Põhjas, valdavalt polaaröö tingimustes, siis võib öelda, et tegu on sürrealistliku filmiga, unenäoga, mis ei tohiks ilmsi võimalik olla. Kriitikud on “Surematut” võrrelnud ka muinasjutuga, mille ilu on maagiline, kuid hirmutav sisu paneb hiljem endale selle nautimise eest etteheiteid tegema.
Kes on Ksenija Ohhapkina?
Kuidas sai alguse teie koostöö?
2014. aastal kutsus Ksenija mind oma esimese täispika doki kaasprodutsendiks. Töö käigus sai minust selle filmi ainus produtsent. See oli “Tule tagasi vabana”, mis esilinastus 2016. aastal. Seejärel alustasime “Surematut”, milleks kulus kolm aastat. Nii pikalt läks eelkõige seetõttu, et rahastamine liikus tõusude ja mõõnadega.
Kas auhind Karlovy Vary festivalil oli üllatus?
Juba A-klassi festivalile pääsemine ise on tohutu kordaminek. Karlovy Vary valis oma programmi enam kui 700 saadetud dokumentaalfilmi hulgast, mis otsisid kohta maailmaesilinastuseks. Ma teadsin, et meil on suurepärane film ja kõik on võimalik. Samas, olime kahe nädala eest just saanud A-klassi festivali grand prix Shanghais filmiga “Ajasillad”, mille maailmaesilinastus oli Karlovy Varys aasta tagasi. See oli superüllatus ja tekitas kahetisi tundeid – ühest küljest ma teadsin, et kõik ongi võimalik, teisest küljest hoidsin ootusi tagasi, sest ega õnn nüüd nii tihti ka külas käi.
Kui suured šansid Oscarile sel filmil võiks olla?
Mulle on see täiesti tundmatu maa. Otsime alles Põhja-Ameerika esilinastuseks väärilist festivali. Läheb kuidas läheb, märge “kandideerib Oscarile” on igal juhul küljes.
Mida selline tunnustus tähendab Vesilinnule ja sulle endale?
Me elame üdini võistlevas maailmas, ja kui on midagi ette näidata, on lihtsam järgmist tööd käivitada. See ei pruugi olla absoluutne tõde, sest eksisteerib ka inimlik kadedus, aga üldiselt on auhinda saada tore.
Missuguseid varasemaid Vesilinnu filme on saatnud edu?
Ksenija Ohhapkina eelmine dokk “Tule tagasi vabana” esilinastus maailma suurimal dokumentaalfilmide festivalil Amsterdamis (IDFA) ja võitis keskmise pikkusega filmide kategoorias žürii preemia.
Oled ka Balti filmi- ja meediakoolis õpetaja. Mida selles töös oluliseks pead?
Saan üliõpilasi inspireerida, pakkuda neile valikuid, mida ise kõrgelt hindan. Meil on privileeg keskenduda kahe aasta jooksul kunstile, sellele osale filmindusest, mis tänapäeval kipub kokku kuivama. “Süüdi” on selles eelkõige televisioon ja internet, mis pakuvad tohututes kogustes filmilaadseid tooteid ning kujundavad sel viisil vaatajate maitset ja arusaamu. Sellele, et film on iseseisev kunstiliik oma kaanonitega, mõeldakse üha harvem.
Mis seisus eesti dokumentaalfilm sinu arvates hetkel on?
Kuidas valdkond peaks edasi arenema?
Praegu oleme taas aktiveerinud rahvusvahelist läbikäimist, oleme valmis ennast võrdlema teistega. Tegijad peavad olema originaalsed ja muidugi professionaalsed. Televisiooni või YouTube’i jäljendamisest ei piisa. Produtsentidel peab olema ambitsiooni, vahepeal tundus, et see on täiesti kadunud.
Missugused on suurimad verstapostid, mida siin saavutada?
Mõõdetavad suurused on vaatajate arv kinos ja rahvusvaheline festivaliedu. Vaatajanumbritest võib tuua kaks eriklassi kuuluvat näidet – kõigepealt lõi “Tuulte tahutud maa” pika puuga senise kinokülastuste rekordi, kuid veidi hiljem põrmustas “Ott Tänak: The Movie” selle omakorda pika puuga. Kui õnnestub selle edu tagamaid oma tegemistes arvesse võtta, on juba hästi.