Kirikuveerud: Puhja kiruku oreli taastamise töödest on tehtud üle poole
Nende ridade kirjutamise hetkeks ei olnud veel teada, kas veel hingitsevast riiklikust pühakodade programmist on eraldatud käärkambri katuse parandamise tarvis raha või mitte. Kuna Eesti riik ei ole suutnud täita endale võetud kohustusi riiklike muinsuskaitse objektide eest, siis on antud vabamad käed kogudustele ise oma käepäraste vahenditega kirikuid remontima hakata. Nii oleme tasapisi alustanud kiriku välismüüride krohviparandustega. Juba auväärses vanuses Osvald Salo on näidanud siin oma meistrikätt. Seinte lupjamisest esialgu unistame. Uueks väljakutseks on juba ohtlikuks muutunud „vene" elektrisüsteemi väljavahetamine pühakojas. Laual on juba hinnapakkumine kiriku uue elektrivõrgu projekti koostamiseks. Raha selle jaoks? See on hea küsimus...
Imeilusal kevadpäeval 4. mail tekkis huvitav puutepunkt „elavjõu ja tehnika" vahel, mil Teeme ära talgute raames tuli kokku veerandsada inimest, nii noored kui vanad kui lapsed. Päev otsa rassimist ja kadunud oli kiriku ümbert kululademed, oksahunnikud ja muu sodi. Kõik sai puhtaks ja korda lusti ja rõõmuga sealjuures. Lausa ime, kui palju suudame, kui jõud kokku paneme. Sel maipäeval oli jõudu täpselt välitööde tarvis. Nädal hiljem tulid jätkutalgud suurpuhastuseks kiriku sees ja puhtaks sai sealgi. Palju tänu asjaosalistele! See oli nende kingitus kogu valla rahvale, ka neile puhjakatele, kes lihtsalt kirikust mööda kõnnivad.
Nüüd aga sellest, mida elavatesse inimestesse oleme investeerinud ja mis on ka kõige tähtsam. Jätkuvalt on fookuses lastele mõtestatud tegevuse pakkumine. Pühapäevakooli töö laupäeviti kell 11 on üle nädala kord Rämsi huvikeskuses, kord Puhja seltsimajas. See töö on rahvusvaheline. Soomlaste Kylväjä seltsist on tulnud selleks tugiraha, kuid mis veel olulisem, mitmed neist on hakanud vaderiteks meie kohalikele lastele ja toetanud palju oma ristilapsi. Kylväjä omad käivad igal aastal kord-paar meil külas ja nii ka nüüd. Pühapäe-val, 9. juunil kell 10 on tavapärasest erinev perejumalateenistus, kus kohtuvad taas ristivanemad ja -lapsed. Siis on näha kirikus ja kiriku ümber palju pisemaid inimesi. Muide, see ei ole mingite äravalitute osa, vaid vabalt võivad tulla kõik lapsed ja pered, kellele see asi huvi pakub. Isegi suu saab magusaks.
Koguduse lapsed osalesid 16. mail praostkondlikus laululaagris Karule kirikus ja 2. juunil Elva kiriku lastekontserdil. Viiu Elise Kuusemaa mängis 1. juulil Kullamaa kirikus R. Tobiase sünniaastapäeva puhusel orelkontserdil kaasa koos suurte ja elukutseliste organistidega nii, et alt saalist ei teinud kuulajad vahet, et mõned orelipalad mängis hoopis laps.
Lisaks lastele panustame palju muusikasse. Kord-paar nädalas regulaarseid lauluproove Dionysiuse koori liikmetele on päris suur väljakutse. Lisaks mõistagi kontsertesinemised nii oma valla kirikus kui kaugemalgi, eeskätt Rannus. Tippesinemine, kuhu on appi võetud ka naiskoor „Läte" kangemaid lauljaid, ootab ees 8. juunil Rõngu kirikus Valga praostkonna laulupäeval ja repertuaar on kunstilises mõttes enneolematult „krõbe". Kuid rõõmu sellest toimetamisest oleme saanud ise ja ka paljud teised, kes taolisest muusikast midagi peavad. Muide, kuuldused siinsest muusikatööst on jõunud kaugemalegi. Nii on valitud Miina-Liisa Kuusemaa üle terve eesti luterliku kiriku Aasta Kirikumuusikuks. Nelipühil käis ta Tallinna Toomkirikus peapiiskopil kätt surumas ja aukirja vastu võtmas. Tore, kui märgatakse.
Inimestesse investeerime üsna märkamatult igal jumalateenistusel. See võib olla esmapilgul midagi endastmõistetavat, odavatki. Kuid paljud inimesed saavad sellest uut tuge ja jõudu ning rõõmu edasi elada. Kui see ära kaob, siis võib juhtuda nii, nagu juhtus aprillis ühe noore 23-aastase mehega, kellel eluisu päriselt otsa sai ja kellele olen pühendunud nii mina kui ka Puhja kogudus oma eestpalvetega terve kuu. Uppuja päästjat osatakse hinnata ja tänada. Talle antakse medal. Samavõrd on Puhja kogudus medalit väärt, et suutis eestpalvetega ühe vaimses mõttes uppuja tagasi ellu aidata. Ristisin selle enesetapja päris hiljuti ja ta silmad särasid õnnest - talle oli kingitud uus elu. Mees ise tunnistas, et temaga juhtunu on ime. Pärast selliseid kogemusi ei teki enam küsimusi, kas ja miks on kirikut vaja. Mis oleks ju sama kohatu küsida, kas Päästeametit on vaja? Igale oma.
Tore ja viljakas aeg on olnud.