'Sangaste' rukki olulisemad positiivsed omadused on väga hea talvekindlus ja suur tera. Sordiaretuse ning geneetika seisukohalt on olulised ka pikk pea ja tugev kõrs. Lisaks sellele võimaldab hea talve- ja haiguskindlus minimeerida keemiliste taimekaitsevahendite kasutamist taimehaiguste ja umbrohtude tõrjeks ning seega sobib 'Sangaste' hästi ka maherukki tootmiseks.

Hoolimata positiivsetest omadustest on 'Sangaste' kasvatamine olnud üsna tagasihoidlik, sest võrreldes tänapäevaste rukkisortidega on 'Sangaste' rukkil pika kõrre tõttu suurem lamandumisoht, mis raskendab koristust ning toob kaasa madalama saagikuse.

Selleks, et säilitada Eesti jaoks olulist kultuuripärandit ja geneetilist mitmekesisust, rakendati 2009. aastal esmakordselt Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika raames Eesti maaelu arengukava 2007-2013 meedet "Kohalikku sorti taimede ('Sangaste' rukis) kasvatamise toetus".

Enne meetme rakendamist kasvatati 'Sangastet' vaid umbes 100 hektaril. Toetust taotleti esimesel aastal väga tagasihoidlikult - seitsme taotleja poolt 303 hektarile. Parimad tulemused saavutati 2012. aastal, mil 44 taotleja poolt taotleti toetust 1046 hektarile. Muudel aastatel jäi toetusalune pind 629-872 hektari vahemikku. 'Sangaste' rukki kasvupind on kogu rukki kasvupinnast olnud kuni 10%.

Kasvatamise toetamine jätkub ka perioodil 2014-2020. Toetatavate kohalikku sorti taimede nimekirja on lisandunud 50 puuvilja- ja marjasorti, kartul 'Ando', põldhernes 'Mehis', põlduba 'Jõgeva' ning valge ristik 'Jõgeva 4'.

'Sangaste' rukki arendamisega tegeleb aktiivselt Sangaste Rukki Maja, kelle eestvedamisel ja koostöös erinevate ettevõtetega on välja töötatud mitmed tooted, kus on sees just see rukkisort: rukkikama, rukkijahu ja rukkiviin.
Keskkonnahoiu edulood
Maamajanduse Infokeskuse maaeluvõrgustiku üksus ootab kuni 1. juunini põllumajandustootjate lugusid, kes on saanud toetusi Eesti maaelu arengukava 2007-2013 teise telje raames ehk põllumajanduslikke keskkonnatoetusi.


Edulugusid kogutakse viies erinevas kategoorias: looduslik elurikkus, mullakaitse, veekaitse, ohustatud liigid ja maastikud.


Rohkem infot leiad
.


Allikas: Maamajanduse Infokeskus

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena