Vanaviisi enam ei saa: turismitööstuse osa majandusest on oluline, aga Eesti madalaim keskmine palk näitab, et majutus- ja toitlustusvaldkond peab muutuma efektiivsemaks. Uus koroonaviiruse puhang jätab tõenäoliselt tuhanded inimesed töötuks või sunnib neid otsima muud ametit. Suvekuudel abiks olnud palgatoetuse lootust enam ei ole.

Turismifirmade liidu hiljutine kiri peaministrile ja sotsiaalministrile oli appikarje, milles kirjeldatud traagiline stsenaarium võib olla ülepingutatud, ent kui nii peakski minema, ei näe järgmist kevadet suur hulk turismiettevõtteid. Kurbmängus jäävad kannatajaks halvimal juhul 15 000 inimest, ent turismist kaudselt sõltuvaid ja töökaotuse ohus inimesi on veelgi rohkem. See tähendaks Eesti töötute arvu suurenemist ligi 65 000ni.

“Turisimiettevõtete soov saada riigipoolset toetust on nende vaatevinklist täiesti arusaadav,” märkis SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor. “Kuigi koroonaviirusest põhjustatud majanduskriis on andnud löögi paljudele tegevusaladele, pole kuskil selle mõju olnud niivõrd drastiline kui turismivaldkonnas. Omaette küsimus on aga, kas turismisektori toetamine on mõistlik ka majanduse kui terviku vaatevinklist.”

Mis oleks paremad lahendused?


Avalehele
394 Kommentaari
Loe veel: