Lihtsaid ja odavaid nippe kodu kaunistamiseks
“Kodu kaunistamiseks on olemas tõesti lihtsaid nippe,” tõdeb Eveli Apri Isemoodi Isetegijate Loovustoast. Tema lemmikuks sel sügisel on saanud viltimine. “Viltimine on lihtne tegevus, see rahustab imehästi närve ning tagab alati ilusa lõpptulemuse.”
Viltida saab ehteid, aga viltides võib uuendada ka oma lemmiklaudlina, millel plekk peal. Sel juhul on võimalik luua pleki kohale mõnusa mustri või pildi. Samuti ei pea ära viskama rikutud või igavaks muutunud kardinaid ega riideid – neilegi saab teha vahvaid kompositsioone. Vaja on ainult villa ja nõela ning kui põhitõed omandatud, võib töö alata.
Vanast vanem ja ilusam
Kulunud mööbli ja uksed saab muuta täiesti omanäoliseks ehituspoest või kunstigaleriist ostetud kraklee- ehk mahakooruva lakiga. Kraklee (pr k pragu) on tehnika, mida kasutatakse alates 18. sajandist, et anda maalidele, mööblile ning pisiesemetele antiikne välimus. Justkui oleks aja kulg neisse jätnud praod ja mõrad. “Huvitava tulemuse saab ka mööbli uuendamisel, kui näiteks ajakirjadest-ajalehtedest lõigata välja vahvaid pilte, kleepida need plaadile ning lakkida üle praguliseks muutva lakiga,” annab Apri nõu. Kellele aga nn uunikum-tulemus ei istu, võib liimitud pildid-mustrid tavalise lakiga üle tõmmata. Peale uue välimuse teeb see mööbli ka vastupidavamaks.
Salvrätitehnikaga saab luua kenasid pildikesi seintele ning kaunistada maitseainepurke. Selleks peab peale salvrättide ostma kunstitarvete poest laki (maksab 40 krooni ringis). Seejärel lõigake rätist meeldiv osa välja, eraldage tagumised kihid ning asetage sinna pinnale, kuhu kaunistust soovite. Lakkige ettevaatlikult pilt kinni ja laske kuivada. Sama tehnikat võib kasutada ka pajalappide kaunistamiseks, milleks tuleb soetada spetsiaalne riidelakk.
Tänapäeva liimid on koguni nii vastupidavad ja keemiavabad, et pildikesi saab kleepida-maalida isegi sööginõudele.
Tehke ise lamp või kell
“Lampe saab koju peaaegu igast huvitavast ja meeldivast asjast,” teab Apri. “Lõigake näiteks metallist veetoru parajaks jupiks ning soovi korral värvige. Siis riputage see traadiga lakke ja kinnitage juhtme otsas pirn sisse. Pabernööri, lainepapi ning grilltikkudega valmistatav lamp on samuti lihtne. Selleks mõõtke välja sobiva suurusega lainepapitükk, lõigake sinna sisse sälgud, kuhu põimige pikkupidi grilltikud, mille abil püsib lamp hiljem laual. Neist augukestest hakkab kumama valgus.”
Kui osta poest kellamehhanism või lammutada see välja igavaks muutunud ajanäitajast, saab põneva lauakella teha näiteks puupakust (uuristage sisse süvis mehhanismi jaoks) ja seinakella vanast vinüülplaadist (seierid tulevad läbi plaadi keskmise augu, mehhanism liimige vinüüli külge ning lisage traat seinale kinnitamiseks). Pisema kella võib samamoodi teha CD-plaadist. Kahjustatud CD-plaate saab Apri sõnul edukalt kasutada ka aias hernehirmutiste asemel – linnud kardavad neid helkivaid asjandusi paaniliselt.
“Toredaid nippe on lõputult! Vanad kahvlid sobivad pisikesteks nagideks. Veinipudelikorkidest saab kokku liimida kuumaaluse. Kui katta kaelata plastpudel paksema riidega, ongi olemas uus lillevaas. Kulunud pildiraamile võib elavdamiseks liimida pisikesi lipsukesi või lilli. Vanadest teksadest saab vahvad ning vastupidavad mööbli- ja padjakatted,” loetleb Apri.