“Kuna see on ainus üritus, kus osalevad korraga nii paljude saarte elanikud, oleme üsna põnevil ja muidugi väga rõõmsad, et tänavu sooviti meie juurde koguneda,” sõnas üritust organiseeriva Prangli saare talurahvamuuseumi seltsi juhataja Carmen Ott.

Saarele on oodata ligi 160 külalist teistelt saartelt ning Prangli elanikud teevad nende vastuvõtmiseks ja kolmel päeval toimuva ürituse läbiviimiseks ühiseid pingutusi.

Vald pidas pereürituseks

Kuna suure osa ürituse kuludest neelab transport, paluti Carmen Oti sõnul toetust ka Viimsi vallalt, samuti tehti rahataotlus kultuurkapitalile.

“Vald kahjuks ei leidnud meie toetamiseks raha ja valla kultuurikomisjoni esimees Aarne Saluveer soovitas tõsimeeli sellise pereürituse asemel küsida raha hoopis noorte laulupeole minekuks,” sõnas Carmen Ott.

Viimsi valla kultuuri- ja spordiameti juhataja Ott Kask ütles, et tõepoolest lükkas valla kultuurikomisjon rahataotluse tagasi põhjendusega, et kuna valitud aeg kattub noorte laulupeoga, ei peeta raha andmist otstarbekaks.

“Tõde on see, et raha on vähe ja olemasolevaga tuleb aasta lõpuni toime tulla,” tõdes Kask. “Seepärast olime sunnitud ka ära ütlema.”

Küll aga pidas üritust oluliseks kultuuriministeeriumi saarte pärimusliku kultuurikeskkonna programmi nõukogu, kes folklooripäeva 600 euroga toetas.

Carmen Oti sõnul on ürituse eelarve üle 5000 euro, millest transpordile kulub ligi kolmandik.

“Valla toetusega või ilma, aga saare jaoks on see üritus nii tähtis, et toimumata see kindlasti ei jää,” kinnitas Ott.

1.–3. juulini toimuva folklooripäeva põhipäev on 2. juuli, mil kõik kokkutulnud alustavad päeva ühise rongkäiguga ning päev ise keskendub teemale “Saarte rahvuslikud mängud”, kus võisteldakse mitmetes saartele ainuomastes jõukatsumistes. Koguneb Eesti Saarte Kogu naiskogu koosolek ning päev lõpeb iga saare oma folkloorikavaga.

Pikk traditsioon

Esimene folklooripäev peeti 2003 Mustjalas ning sestsaadik on saarte esindajad saanud kokku Saaremaal, Muhus, Hiiumaal, Vormsil ja Ruhnus.

Folklooripäeva eesmärk on hoida saarte esindajate kokkusaamise traditsiooni, tutvustada laiemale üldsusele saarte elu eelmise sajandi algusest tänapäevani ning hoida au sees rahvakultuuri ja saarte omapära

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid