Seda on võimalik vältida, kasutades torustiku külmumise vastast süsteemi, mis koosneb toru peale või sisse paigaldatavast küttekaablist ning selle tööd juhtivast termostaadist.

Seitse korda mõõda

Et kindlaks määrata torustiku külmumise kaitseks vaja minevat võimsust
W/jm, tuleb arvestada mitme teguriga: kohaga, kuhu see paigaldatakse; toru läbimõõdu ja toru tüübiga; toru ümbritseva isolatsioonikihi paksusega ning nõudmistega, mis see süsteem peab tagama.

Mida suurema läbimõõduga on toru ja mida õhem soojusisolatsiooni kiht, seda suurem peab olema paigaldatav võimsus W/jm.

Rusikareegel: kui toru läbimõõt ei ole üle 50 mm ning kui isolatsioonikiht torul on vähemalt 50 mm ja kui välistemperatuur ei lange alla –30 °C, piisab paigaldatavast võimsusest 10 W toru jooksva meetri kohta.

Küttekaabel toru peale

Toru peale paigaldatava püsitakistusküttekaabli jooksva meetri võimsus ei tohi olla suurem kui 10 W. Sobiv kaablitüüp on Deviflex™DTIP-10.

Isereguleeruva küttekaabli korral võib jooksva meetri võimsus olla suurem, sest temperatuuri kasvades sellise kaabli võimsus väheneb ning puudub ülekuumenemise oht.

Torule paigaldatakse isereguleeruvaid küttekaableid Devi-
Pipeheat DPH-10, Devi-Iceguard
18 ja 25.

Küttekaabel tuleb toru külge kinnitada nii, et kaablit mehhaaniliselt ei kahjustataks. Kaabel kinnitatakse toru külge alumiiniumteibiga 25–30cm vahedega.

Kui küttekaabel on sel viisil toru külge kinnitatud, tuleb see kogu pikkuses katta alumiiniumteibiga. See liimib kaabli tugevalt torule ning väldib kaabli kokkupuudet isolatsioonimaterjaliga, mis võiks põhjustada kaabli ülekuumenemise.

Plasttorude korral tuleb alumiiniumteip kinnitada torule kogu pikkuses ka küttekaabli alla! See tagab ühtlasema soojajaotuse torusse.

NB! Plastteipi kaabli kinnitamiseks torule kasutada ei tohi!

Küttekaabel toru sees

Küttekaableid saab paigaldada ka torude sisse. Sel juhul tuleb kasutada spetsiaalseid 9- või 10W/jm joogiveekaableid, mille väline isolatsioonikiht on tervisekaitse poolt heaks kiidetud joogivette paigaldamiseks ja mis ei anna joogiveele maitset (näiteks Deviflex™DTIV-9 ja Devi-Pipeheat DPH-10).

Joogiveetorukaablid on varustatud ¾- ja ühetollise keermega sisseviigumuhviga, mis võimaldab kaabli lihtsa paigalduse torusse.

Soovitame torud igal juhul soojustada, sest see vähendab märgatavalt soojakadusid. See kehtib kõikide – nii pinnases paiknevate kui maapealsete ning nii küttekaablitega kui ilma – torude kohta.

Soojustus peab olema kaitstud niiskuse eest, mis võib selle efektiivsust märgatavalt vähendada. Ilma soojustuseta toru võib ka pinnases eriti külmade ilmade korral jäätuda isegi siis, kui küttekaabel on toru sees.

Termostaat

Küttekaablit juhtiva termostaadi Devireg 330 (–10…+10 °C) andur tuleb kinnitada alumiiniumteibiga soojusisolatsiooni alla torule kohta, kus eeldatavalt on kõige külmem.

Termostaat lülitab küttekaabli sisse ainult siis, kui tekib külmumise oht, säästes sellega elektrit ja vältides samas küttekaabli ülekuumenemist.

Lühikeste joogiveetorusiseste küttekaablite või lühikeste isereguleeruvate küttekaablite korral võib soovi korral termostaadi ära jätta.