Unikaalne olukord Eestis: maa kerkib ja vajub merre samaaegselt
(39)„Eestis on hetkel unikaalne olukord, kus ühelt poolt toimub jääajajärgne maakerge, aga sellele „töötab vastu“ kliima soojenemisest tingitud maailmamere veetaseme tõus,“ märgib maa-ameti ruumiandmete osakonna juht Lea Pauts.
Kõige rohkem kerkib maa Loode-Eestis – Osmussaare kandis kuni 3 mm aastas. Nii ongi Lääne-Eesti rannik suuresti roostunud. „Matsalu, Silma ja Haapsalu piirkonnas toimuvad just sellised asjad: rannajooned muutuvad palju, saared on mandri osaks saanud või omavahel kokku kasvanud,“ kirjeldab Keskkonnaagentuuri eluslooduse seire ja kaitse juhtivspetsialist Uudo Timm.
Emajõe suudmest kagu poole aga maa vajub ja vesi tungib peale. See tähendab, et Pihkva ja Peipsi järv laienevad.
Kuna korraga toimub kaks vastandlikku looduslikku protsessi, siis muutusi on keeruline prognoosida. Nende hindamiseks kaardistatakse regulaarselt kaldajoont. „Kaldajoone kaardistamiseks on vajalik erilend – lennatakse, kui veetase on keskmisest madalam, et laseriga saaks kätte maapinna selle kõrguse, kuhu keskmiselt veetase ulatub,“ selgitab Lea Pauts.
Selliseid lende tehakse Eestis iga kaheksa aasta tagant, viimane oli 2020. aastal ja kaardile jõuavad muudatused juba uuel aastal.
Loe lähemalt, kuidas need muutused mõjutavad meie saari: Kuidas suuruselt viies Eesti saar ära kadus