Riho Terras: inimesed, kes kirjutasid taimekaitsevahendite direktiivi, elavad nagu kuu peal
(55)„Algul olid kõik skeptilised, kui ma hakkasin tööle Euroopa parlamendi põllumajanduse ja maaelu komisjonis. Aga ma olen püüdnud endale põllumajanduse asjad põhjalikult selgeks teha,“ kinnitas kindralist europarlamendi saadik Riho Terras Aasta põllumehe konverentsil.
Riho Terras ütles, et kahe aasta eest tõsteti põllumajandusest rääkides Euroopa Liidus kilbile kaks pööret: digipööre ja rohepööre. „Viimase aastaga on digipööre ära unustatud, aga rohepööre valitseb endiselt Brüsseli ametkonna peades ning seda surutakse endiselt peale. Üks asepresident ajab seda asja täiesti hullunult,“ andis Terras hinnangu.
Ei saa võrrelda Eestit ja Hollandit
Konkreetsemalt rääkis ta väetistest, taimekaitsevahenditest ja metsastamisest. „Inimesed, kes kirjutasid pestitsiidide direktiivi, elavad nagu kuu peal!“ hindas Terras. Täna, kus toidujulgeolek puudutab iga inimest, on seal välja toodud taimekaitse vähendamise nõuded tema sõnul rumalus, sest saagid vähenevad, kvaliteet väheneb, aga ka sõja ajal vajavad süüa kõik inimesed.
Terras on seda meelt, et puhas toit on muidugi oluline, aga kui Hollandi intensiivset põllumajandust võrreldakse Eesti omaga, kus põllumajanduskeemia kasutus on kordades madalam, siis tundub, et terve mõistusega pole siin midagi pistmist. Sama kehtib tema sõnul metsastamise kohta. „Kui Eestis on 51% metsa ja Hollandis on kaks puud põllu ääres, siis hakata rääkima Eestis põllumaade metsastamisest on jama. Ei saa panna kõikidele ühe rauaga!“
Ta rääkis, et nende komisjoni ettepanek oli pestitsiididirektiivi sellisel kujul mitte vastu võtta, aga kahjuks jäid nad mõne häälega alla. „Küll suutsime suruda läbi, et tehtaks rohkem mõjuhinnanguid, kuigi Timmermans ütles, et revolutsiooni ei tehta mõjuhinnangutega.“
Mida põllumees ise teha saab
Meie põllumehed ei peaks Terrase sõnul olulisi asju maha magama. Ta rõhutas, et alati tuleb võimalikult palju infot küsida maaeluministeeriumist, keskkonnaministeeriumist ja mujalt, et olla asjadega kursis ja vajadusel sekkuda.
“Näiteks seesama metsa teema kukkus kuhugi kahe laua vahele. See puudutab nii maaeluministeeriumit kui keskkonnaministeeriumit, aga sellest ei räägita üldse. Põllumeestel palun suhelda EPKK ja teiste organisatsioonidega ning ministeeriumitega, kes saaksid siis mulle edasi anda selged suunised, mille eest Euroopas seista,“ ütles Terras.