Meelis Annus: talu üleandmist ei otsustata köögilaua taga
(3)„Põlvkondade vahetus ei käi nii, et istute köögilaua taha maha ja isa ütleb: noh poiss, võta üle ja ma homme tulen vaatan, kuidas sul läheb,“ tõi aasta põllumehe konverentsil välja Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) juht Meelis Annus.
Meelis Annus selgitas, et talu üleandmisel on palju juriidilisi ja rahalisi nüansse, mida ülevõtjad ei pruugi teada. Tema sõnul on oluline konkreetselt läbi mõelda rollid, varaline vastutus, rahastamine, juriidilised teemad, aga ka see, kuidas juhtimine praktiliselt üle anda.
Noorel pole raha talu ära osta
Poeg ehk siis uus omanik, kes talu konkreetselt edasi pidama hakkab, võib olla kas täisomanik või juhatuse liige. Isal või mõnel muul üleandjal on rohkem valikuid. Ta saab olla omanik edasi, juhatuse liige, nõukogu liige, investor, pereliige vms. Aga ta saab muidugi tõmbuda ka üldse kõrvale.
„Noor võiks talu lihtsalt üle osta, aga sellist raha tal enamasti pole,“ rääkis Annus. „Aga kui vajalikul määral omavahendeid on olemas, siis saab ta võtta laenu ja omandada ettevõtte nagu tavaline investor.“ Ta lisas, et ettevõtte võib omandada ka järk-järgult, näiteks allüksuste kaupa.
Juriidiliselt on ka võimalik osta ära põhivara – maa ja tehnika. Sel juhul eelmine ettevõte likvideerub ja kaovad ära ka eelnevad lepingud. Lisaks saab talu ka kinkida.
Kas naabritaat saab ka edaspidi küttepuid
Vastavalt sellele, kuidas üleandmine otsustatakse, tuleb sõlmida juriidilised lepingud. Selleks võivad olla omaniku leping, juhatuse liikme leping, ettevõtte ostu-müügi leping jmt. juriidilised kokkulepped.
Ettevõttel on alati ka lepinguid koostööpartneritega. Annus rõhutas, et põllumehe olulisim lepingupartner on maaomanik, kelle maid kasutatakse. „Kui isale andis omanik maa rendile selle tõttu, et tunneb ja austab teda, siis pojal ei pruugi seda tuntust ja autoriteeti olla,“ ütles ta.
Sama käib ka teiste partnerite – kokkuostjate, tarvikutemüüjate jne kohta. Niisiis on olulised suhted kõigi varasemate partneritega.
Noorel on vaja maad, sest ilma maata noor põllumees pole põllumees.
Aga ülevõtjal on vaja teada ka muid vanu kokkuleppeid, näiteks kellele on lubatud talvel tee lahti ajada, kellel küttepuid muretseda või kelle kanadele teri anda.
Minnakse ikka vana peremehe juurde
Annus tõi esile veel ühe teema. Kui uuel juhil on ettevõtte juhtimisest uus nägemus, tuleb tal võtta töötajad kokku ja öelda, et nüüd juhin mina ja mul on sellised põhimõtted. Muidu on nii, et kui vana peremees on õue peal, siis töötaja kuulab küll poisi ära, aga läheb ikka ja küsib vana peremehe käest üle.
Annuse sõnul on oluline ka riigi tugi. „Noorel on vaja maad, sest ilma maata noor põllumees pole põllumees,“ ütles ta. Annuse ettepanek oli, et riik peaks osa riigimaast andma noorele talunikule rendile ja pärast, kui noor on end juba näidanud, müüma soodsatel tingimustel, kuna tänaste maa hindadega pole noorel põllumehel võimalik maad omandada.