Üldjuhul toimub Ameerikas aastas kokku üle 2 miljoni kokkupõrke metsloomaga. Et näha, kui palju kaks korda aastas toimuv ajamuutus neid numbreid mõjutab, kogusid ulukibioloog Laura Prugh ja tema kolleegid 23 Ameerika osariigi andmeid, kust sai jälgida, kas õnnetuses osales loom ja mis kell õnnetus toimus. Teadlased võrdlesid neid numbreid liiklusmahuga igas osariigis aastatel 2013 ja 2019, keskendudes nädalatele enne ja pärast suveajale üleminekut kevadel ja talveajale sügisel.

Suveajale üleminek mõjutas vähe liiklust, kuid peaaegu 10% iga-aastastest kokkupõrgetest toimus sügisese üleminekuperioodi ajal, mil suurem osa liiklusest nihkus pimedale ajale. Ent pimedal ajal on ka metsloomad aktiivsed, seetõttu oht kasvab.

Kellakeeramise kaotamine ei kaotaks õnnetuste hüppelist tõusu täielikult – ka paaritumisaeg mängib siin suurt rolli. Teadlaste hinnangul vähendaks suveaja hoidmine aastaringsena siiski hirvede ja autode kokkupõrkeid umbes kahe protsendi võrra – sellega säästaks kümneid inimesi, tuhandeid inimvigastusi ja kümneid tuhandeid hirvi.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid