NOTAR VASTAB | Milline peab olema volitus, et eakas inimene petta ei saaks?
(4)Eakal inimesel on raske üksi hakkama saada maksete või pangatoimingutega, lisaks on tal liikumisraskusi, et käia vajadusel ise pangakontoris. Pangavolitus oli enne tehtud ühele isikule, kes oli selle lihtsalt valedega välja petnud ehk eaka inimese panka viinud ja saanud endale pangavolituse. Sellega kaasnes pettus, et volitatud isik hakkas volitaja pangakontolt tegema endale rahalisi ülekandeid ja maksis pangakonto omaniku nime alt eri kohtades oma arveid ja muid enda hüvesid kontoomaniku teadmata.
See volitus sai tühistatud, kui tuli ilmsiks, et antud isik julmalt varastab raha eaka inimese arvelt ja volitus sai tehtud mulle kui lähedasele inimesele. Samas ma ei mõista, kuidas lisaks pangatoimingutele eaka inimese eest võis volitatud isik kasutada kontoomaniku rahalisi vahendeid oma äranägemise järgi.
Palun selgitage: kui notari juures tehakse volitus, et inimene võib eaka inimese eest pangatehinguid teha, siis kas tõesti saab ta siis vanainimese tagant raha endale ka võtta? Missuguses sõnastuses peab olema tehtud volitus, et selle saanud isik teeks ainult vajalikke pangaülekandeid, makstes nt eaka eest kommunaalarveid ega kannaks raha enda arvele?
Vastab notar Priidu Pärna:
Pangavolitust eraldi seadus ei reguleeri. Kuna pangas esindamine ei vaja seaduse kohaselt notari tõestatud volikirja, on pangad ise loonud võimaluse anda pangakontoris volitus kellelegi teisele enda esindamiseks pangaasjades. Sellise volituse andmine võib seega ka erineda erinevates krediidiasutustes. Pangas volitust tehes tuleks siis uurida, mis volitused esindatav täpselt saab ja kas neid on võimalik ka piirata. Volituse andmine on seega väga vastutusrikas toiming, sest ülemäärased volitused võivad kaasa tuua nende kuritarvitamise. Võõrast inimest ei tasu üldse volitada.
Kui annate volituse enda kontolt ülekannete tegemiseks, siis pank ka eeldab, et esindaja võib igasuguseid makseid teha ja pank ei hinda ülekannete otstarbekust. Loomulikult ei tohi esindaja ilma konto omaniku teadmata tema vahendeid kasutada esindaja enda huvides ja oma kulude kandmisel. Sellised toimingud on õigustühised. Pangateller neid asjaolusid siiski kontrollida ei saa ega kontrollima pea. Volitatu vastutab volitaja ees oma kohustuste korrektse täitmise eest.
Kindlam võib olla teha volikiri notari juures, sest siis saab notariga kõik võimalused ja riskid läbi arutada ning ka kirja panna. Volikirja saaks panna sisse täpsed pangatoimingud, mida soovitakse volikirja alusel teha, saaks kehtestada ülekannete limiidid, keelata vahendite kandmise volitatava isiku kontole; määrata ettevõtted, kellele kommunaalteenust eest võib ülekandeid teha, keelata sularaha väljavõtmise jne.
Notariaalse volikirja võib anda ka kahele isikule ühiselt (näiteks kahele lapselapsele) – sel juhul kontrollivad nad teineteist. Notariaalse volikirja saab volitaja alati paluda enda kätte tagasi tuua, kui pangas käidud. Ja kui volikirja tagasi ei anta, saaks selle kohe notari kaudu tühistada.