FOTO | Põlvamaa põdrapull keeldub siiamaani sarvi maha ajamast
(5)4. veebruaril Põlva jahiseltsi Orava jahtkonna maadel käis parasjagu ajujaht, kui metsast tuli välja uhke sarvekandja. Veebruarikuus on selline vaatepilt vägagi haruldane, kirjutab Eesti Jahimeeste Selts.
Tavaliselt toimub suurematel ja tugevamatel pullidel sarvede heitmine juba oktoobri lõpus ja kestab novembri lõpuni. Hiljemalt jaanuariks on sarved heitnud ka nooremad pullid. Kuid sääraste sarvedega põdrapulli puhul on ebatavaline, et ta veel veebruariski neid peas kannab.
„See loom liigub Orava, Lasva ja Ilumetsa jahimaadel. See, et selline ilus loom ringi liigub, on jahtkondade vaheline koostöö valiklaskmise osas. Miks nii uhked sarved veel heitmata on, teab vaid emake loodus,“ kommenteeris Põlva jahiseltsi juhatuse liige Tiit Rammul.
Põtradel hakkavad uued sarved kasvama aprillis, olles algul pehmed, luustumata ja kaetud nahaga. Maksimaalse suuruse saavutavad augustis või septembris. Selleks ajaks on sarved luustunud ning nahk hakkab maha pudenema.
Sarved on põdrapullile vajalikud eelkõige selleks, et põdralehmadele ja rivaalidele muljet avaldada. Erandina hirvlaste sugukonnas kannavad ja heidavad põhjapõtrade hulgas sarvi ka emasloomad. Sarvi kasutavad põhjapõdrad selleks, et piiratud ressurssidega elupaikades oma toitu ja territooriumi kaitsta.