KUULA SAADET | Põllult taldrikule: poes mahetoidu eelistamine on alles lapsekingades
Tarbija küsitlused kinnitavad, et 50% ostjatest eelistavad mahetooteid. Tehes aga Selverites ostuanalüüse selgub, et vahe on 100 kordne - tegelikke oste toimub vaid 0,5% ulatuses.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu aseesimees Mirjam Pikkmets ütles maheteemal rääkides, et mahelehma pidamisel on kindlad nõuded, millega arvestamisel saab piimatootja öelda, et tema piimkari on mahe ja piimatooted on mahedad. „Esimeseks tingimuseks on, et loom saab viibida väljas ja teine põhiline tingimus on, et loom ei saa väetiseid ehk tarbiks väetisevabalt kasvanud heina,“ selgitas Mätiku mahetalu peretütar Pikkmets.
Kokvere veski juht Märtin Rõõmusaar rääkis, et maheteravilja saagikus on väiksem kui tavapõllumajanduse võtteid kasutavad põllumehed põldudelt saavad. „Vilja kasvatamisel me ei kasuta keemilisi tõrjevahendeid vaid laseme loodusel tasakaalus toimida,“ selgitas Rõõmusaar.
Selveri tegevjuht Kristi Lomp ütles, et Eestis võiks olla rohkem teadlikke tarbijaid: „Et ei mindaks esimesse ettejuhtuvasse kauplusesse ja ei ostetaks esimest soodsa kilohinnaga sealiha ja toetatakse võib-olla sellega hoopis Poola, Rumeenia või Leedu majandust. Soovin, et vaadataks rohkem toote „taha“. Et otsitaks vastuseid küsimustele: kus ja kuidas on toode tehtud ning kas loodus on kannatada saanud, kui seda toodet on toodetud,“ sõnas Lomp.
Kuula podcastist „Põllult taldrikule“ miks tarbida mahedat ja milline tarbija päriselt ostab poest mahetooteid.
Sündmus toimub MAK 2014-2020 „Teadmussiirde pikaajaline programm põllumajanduse, toidu ja maamajanduse tegevusvaldkonnas“ raames. Rahastamisallikas: Euroopa Maaelu Põllumajandusfond (EAFRD).