Abja gümnaasiumi uus koolivorm rõhutab Mulgi päritolu
(18)Kui eelmisel õppeaastal võttis uue koolivormi kanda Abja gümnaasiumi 3. klass, siis nüüd saavad kõik õpilased endale soetada Mulgimaa motiivide ja kooli logoga T-särke, polosid, pusasid, või tüdrukud pusakleite. Koolivormi kandmine jääb vabatahtlikuks.
Lapsevanem, Mulgi Instituudi hiljutine juht Ave Grenberg meenutab, et arenguvestlusel kandus jutt lapse klassijuhatajaga riiete probleemile, et mida selga panna, ja ta pakkus, et lihtsam, kui oleks koolivorm.
Koolivormi idee sai alguse 3. klassist
„Rahakotil on kergem, ei pea riietuse üle nii palju mõtlema ehk siis muret on vähem ja loob koolis ühtse tunde ning toetab identiteeti,“ loetleb Grenberg eeliseid. „Meil ei kulunud koolivormile rohkem kui 100 eurot, kuid sel aastal pole veel uusi esemeid vaja osta.“
Idee autori sõnul võeti klassijuhataja ja 3. klassi lapsevanemad kokku ja koos arutati ning arvestati ka, mis lastele endile meeldis ja oleks mugav kanda.
„Tuttav tegeleb koolivormide disainimisega, tegi meile Mulgi stiilis valiku. Õppeaasta alguses kandsid lapsed vormi suurema õhinaga, aga kevade poole pidi vahel meelde ka tuletama, et leppisime ju kokku. Eks on mõistetav, et lapsed tahavad ka muid riideid kanda ja koolivormi esemeid on võimalik kombineerida,“ kinnitab Grenberg.
Nüüdse 4. klassi juhataja Annely Pilk mäletab toonast arenguvestlust: „Koos arutasime, et Abja-Paluoja on Mulgimaa pealinn, mistõttu baasvärvideks said punane ja must ning ka meie kaaruspael sai sisse disainitud. Hiljem lisandus eredamaid värve ja nüüd saab osta helesinist polosärki.“
Klassijuhataja sõnul tulid klassi laste vanemad vormiideega rõõmsalt kaasa: „No ütleme 99 protsenti lapsevanemaid tuli vaimustusega kaasa. Kes tellis mitu särki, kes mitu pusa, et oleks ka vaheldust. Mingit koolivormi elementi kanti riietuses alati, see oli osa omavahelisest kokkuleppest. Tore oli kooli peal omasid riiete järgi ära tunda. Ka teistele õpetajatele meie vorm meeldis.“
Teismelised vaatad vormi pikema pilguga
Abja gümnaasiumi direktor Laine Lindvest kiidab ühe klassi algatust, mis leidis laiemat poolehoidu ning millest sellest õppeaastast sai kogu kooli vorm: „Lapsevanem Ave Grenberg ja klassijuhataja Annely Pilk tegid suure eeltöö, kuni konkreetse tootja leidmiseni välja. Enne müüki laskmist pidime kooli logo natuke üle vaatama. Kevadel tutvustasime vormi kooli hoolekogule, neile meeldis. Ka õpilasesindus arvas, et koolivorm võiks olla. Vormi kandmine on vabatahtlik, armastust oma kooli vormi vastu ei saa tekitada sunniga. Loodame, et kandmisharjumus kinnitab kanda algklassides. Teismelised on juba kriitilisemad.“
Koolieelsel nädalal oli meil koolis müügipäev ja direktori kinnitusel läks vormi müügiga väga hästi.
1. septembril said esimesse klassi läinud lapsed koolilt kingituseks koolivormi polosärgi.
11. klassi õpilane Angelika Tukk on õpilaste esindaja kooli hoolekogus ja kuulus Abja gümnaasiumi õpilasesindusse. Ta tunnistab, et endal vormi veel pole, kuid kavatseb midagi soetada, sest õpilasesinduses või kooli esindades oleks seda hea kanda.
„Eks vormi kandjad näitavad teistele eeskuju. Käisin kooli aulas müügipäeval vaatamas. Mitmed kohatud koolikaaslased ütlesid, et ostavad vormi asju hiljem veebipoest. Arvan, et aasta-paariga levib koolivorm meil rohkem,“ pakub ta.
Angelika möönab, et nooremate seas on see populaarsem, kuid tema eakaaslased vaatavad koolivormi päris pika pilguga ja eelistavad pigem poest osta Nike'i logoga pusa.
„Nooremate seas vahel kiusatakse riietuse pärast ja ühesugune koolivorm aitab seda vältida. Mida klass vanemaks, seda vähem on riietus probleemiks.“