Marko Kohv: „väärtuseta“ soo on meie eluolu tegelikult kogu aeg toetanud
(2)Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi rakendusgeoloogia teaduri Marko Kohvi vastulause eelmise Metsalehe juhtkirjale („Soofiilide sõjaplaan hävitab metsa“, Mari Kartau, Metsaleht 28.03.2024).
Olen üsna palju käinud soodest ja nende tervendamisest rääkimas. Varem või hiljem viitab keegi kuulajate seast Tammsaarele ning „eestlase igipõlisele võitlusele sooga“. Suurema osa meie kohalolust siin maalapil oleme kasvanud ja kujunenud koos soodega, mis katsid kunagi pea veerandi Eestist. Raskeid koormaid veeti üle soode kulgenud taliteede ning pajuvõsast puhastatuna said padudest sooheinamaad.
Jupikesi kuivendati ka põllumaaks, aga ei olnud see mingi igipõline vaen, pigem tülpimus, mis põimus äsja orjusest vabanenu igatsusega „enda“ põllulapi järele. Vaba maad kuskil ripakil ei olnud, see tuli oma tervise hinnaga sood kuivatades võtta.
Aga see oli võrdsete heitlus ja alles pärast Teist maailmasõda tulnud masinatega läks lahti üleüldine sookuivendamine. Nii oli nõukaaja lõpuks ära kuivendatud 2/3 Eesti soodest. Eks Eesti ümbruses tegid kõik teisedki sedasama. Aga ahnus ajab upakile ning nüüd on selge, et „väärtuseta“ soo on meie eluolu tegelikult kogu aeg toetanud. Olgu siis veevoo ühtlustajana ja puhastajana, liikide elukohana, kohaliku puhke- ja marjaalana või uuemal ajal turismimagnetina.
Nüüd on sood tõusnud esile kliimamuutuse kontekstis – turbas peitub nimelt üüratu pikaajaliselt seotud süsinikuvaru. Hektari kohta võetuna on 10 cm paksuses turbakihis rohkem süsinikku kui korraliku palgimetsa puidus!
Turvas tekib sootaimedest ja ainult märgades oludes, tema teke on aeglane, aga pidev läbi aastatuhandete.
Metsa puhul saame lihtsustades rääkida süsiniku nulliringist, mille kestust kontrollib majandusmetsas raie ehk siis üldjuhul räägime umbes sajast aastast. Kasvuperioodil seob kuivendatud mets süsinikku kuivendamata soost kiiremini, aga pikemas perspektiivis see meid ei aita, sest meil on vaja süsinik atmosfäärist välja saada tuhandeteks, mitte ainult sajaks aastaks.
Korralik maisipõld seob süsinikku metsaski kiiremini, aga süsinikulaona on see veel lühiajalisem. Kliimamuutuse valguses on soode taasmärjutamine oluline suure süsinikuhoidla (turba) säilitamiseks, et see kuivendatud olekus ei laguneks süsihappegaasiks. Soode tervendamine on tänase parima teadmise põhjal kliimat jahutav tegevus.
Kliimamuutus avaldub meil peamiselt vee kaudu – põuad, üleujutused. Sood ja vesi käivad käsikäes ning neid targalt taastades aitavad nad meil kliimamuutuste ebameeldivaid tagajärgi leevendada.
Aga las Tammsaare („Tõde ja õigus“ V) kirjutab lõpetuseks.
„Aga kas ei peaks siis jõge süvendama või õgvendama?“
„Süvendama? Milleks? Et vett vähemaks jääks? Aga teda on viimastel aastatel niikuinii liiga vähe,“ arvas vanamees. „Öeldakse, et riik kuivatab mõnes kohas sood ära, sina, külamees, tahad hakata jõge tühjaks laskma, aga mis meie vaestest põldudest nõnda saab? Mis saab meie liivasössidest? Taevavesi tuleb ju ainult sinna, kus on maavett ees.“