See on autoostul kõige olulisem küsimus. Kas vajan autot tööle ja koju sõiduks, laste sõidutamiseks, maakodus käimiseks, reisimiseks, hobidega tegelemiseks või hoopis hobiautoks? Kui palju ma autot üldse kasutan ja kus ma sellega peamiselt sõidan? Seda teades on muudele küsimustele juba lihtsam vastata.

2. Milline on minu eelarve?

Esimene samm auto valimisel on määrata kindlaks oma eelarve. See hõlmab mitte ainult auto ostuhinda, vaid ka jooksvaid kulusid nagu kütus, kindlustus, hooldus ja võimalikud laenu tagasimaksed. Eelarve teadmine aitab kitsendada valikut ja hoiab ära üle jõu käivate kohustuste võtmise.

Auto ostuga kaasnevad mitmed lisakulud, mis võivad planeeritud eelarve lõhki ajada. Raha tuleks arvestada ostueelse ülevaatuse, kindlustusmaksete, vajadusel uute rehvide ostmise ning registreerimistasu jaoks. Mootorsõidukimaksuga seoses kallineb registreerimistasu järgmisest aastast märkimisväärselt. Lisaks tasub rahaliselt valmis olla ka lähenevate hoolduskuludega. Enne ostu uuri erinevate automarkide hooldus- ja remondikulusid. Mõned autod vajavad sagedasemat ja kallimat hooldust kui teised.

3. Milleks ma autot peamiselt kasutan?

Mõtle, millised on sinu peamised sõiduvajadused. Kas sõidad enamasti linnas või teed pikemaid maanteesõite? Linnasõitudeks võib sobida väike ja kütusesäästlik auto, samas kui sagedastele maanteesõitudele võib paremini sobida mugav ja ruumikas sõiduk. Sellest sõltub ka mootorivalik.

4. Kui palju inimesi ja pagasit pean tavaliselt transportima?

Analüüsi, kui ruumikat autot sa ikkagi vajad. Kui suur on su pere? Lapsed kasvavad kiiresti ja pead arvestama, et ka paari aasta pärast oleks neil tagaistmel piisavalt ruumi. Enamasti ei ole võimalik isegi suure universaalkerega auto tagaistmele panna kõrvuti kolm lasteistet. Suurpere vajab laste sõidutamiseks eraldi toolidega mahtuniversaali, väikebussi või suuremat seitsmekohalist maasturit. Ka kolm täiskasvanut ei tunne pikal sõidul end tagareas kokkusurutuna kuigi mugavalt. Kui aga reisid enamasti üksi või kahekesi, on kompaktne auto sobivam.

Hinda, kui palju pagasit sa tavaliselt enda ja perega kaasas vead. Suure pakiruumiga universaal või suurem maastur on möödapääsmatu, kui sõidad tihti maakoju või sinu hobiga kaasneb palju spordivarustust. Reeglina on ka luukpära kerega autodes sama suure sedaaniga võrreldes rohkem ruumi ning asjade peale ja maha laadimine mugavam. Need, kes soovivad reisidel ööbida autos, peaksid samuti vaatama universaalkerega sõidukite või väikebusside poole.

5. Milline mootor sobib minu elustiili ja sõiduvajadustega?

Kui kasutad autot peamiselt lühikesteks linnasõitudeks, siis ei ole mõtet osta diiselmootoriga autot. Kaasaegsemad diiselmootorid tahavad saada aeg-ajalt maanteesõitu, et tahmafilter ei ummistuks. Linnas elades võiksid kaaluda bensiini-, hübriid- või täiselektrilise sõiduki vahel. Elektriauto sobib kõige paremini neile, kes saavad seda kodus laadida, näiteks linnalähedaste eramajade elanikud.

Seevastu pikemaid maanteesõite tehes tasuks eelistada diiselmootoriga autot, samuti kui on vaja sagedasti vedada raskemat järelhaagist. Diiselmootor pakub maanteel sõitmiseks paremat dünaamikat ja tarbib bensiini- ja hübriidmootoritest vähem kütust.

6. Millist turvavarustust pean auto juures esmatähtsaks?

Turvalisus on auto valikul äärmiselt oluline. Mida uuem mudel, seda rohkem ohutust suurendavaid lisasid kuulub auto standardvarustusse. Uuri, millist turvavarustust erinevad mudelid pakuvad ja mõtle, millised neist on sinu jaoks kõige olulisemad. Näiteks võivad vajalikuks osutuda adaptiivne kiirushoidik, pimenurga andurid ja automaatpidurdus.

7. Millised mugavused on kõige olulisemad?

Kasutatud autode puhul on esmaostja juba teinud sinu eest täiendavad kulutused lisavarustuse soetamiseks. Osade mudelite puhul võib rikkalik lisavarustus auto lõpphinda kümnete tuhandete eurode võrra kergitada, samas järelturul erinevad lisad väga hinnaeelist ei anna.

Mõtle, millised lisad ja mugavusfunktsioonid on sinu jaoks olulised. Nimekiri vajalikest lisadest aitab kasutatud autode turul teha esmase selektsiooni. Näiteks kui autot juhtivate pereliikmete pikkuste vahe on väga suur, teeb mälufunktsiooniga juhiiste kõigi elu lihtsamaks. Küsi endalt, kui vajalikuks pead istme- ja roolisoojendust või vajaksid hoopis esiistmete jahutusfunktsiooni. Kas vajad näiteks parkimisabi, suuremat ekraani navigatsioonisüsteemiga või nahkistmeid? Tehnoloogilised ja mugavusfunktsioonid võivad oluliselt mõjutada sinu igapäevast sõidukogemust.

Nii uue kui kasutatud sõiduki valimisel arvesta aga tõsiasjaga, et kui miski sind auto juures häirib, siis edaspidi hakkab see veelgi rohkem häirima ning oled sunnitud taas autot vahetama. Seega usalda autot valides oma sisetunnet ning küsi spetsialistidelt nõu.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena