HÄIRIVAD FOTOD | Põdralehm proovis vasikat kaitsta, kuid seekord jäid hundid peale
(25)Eesti jahimeeste seltsi (EJS) sõnul leiti ööl vastu 1. oktoobrit Raplamaal Haimre jahipiirkonnas huntide poolt murtud põdravasikas. Kaks päeva hiljem teatati samas piirkonnas ka murtud lambast.
„Murtud põdravasika juures asuvate jälgede abil selgitasid jahimehed välja, et tegemist oli kahe täiskasvanud hundiga. Piirkonnas on nähtud ka hundikarja, kus on kutsikad, aga selles murdmiskohas karja jälgi ei tuvastatud,“ kirjutab selts.
EJS lisab: „Kõvasti tallatud maapinna järgi oli aru saada, et põdralehm oli osutanud huntidele tugevat vastupanu oma vasikat kaitstes. Seekord jäid hundid peale.“
Kuigi tegu on loodusele omase protsessiga, tuleb siiski arvestada, et Eesti Maaülikooli metsaökoloogia professori Kalev Jõgiste sõnul on Eestis põtrade arvukus viimase kümnendi jooksul drastiliselt langenud.
Kui 2013. aastal hinnati põdrapopulatsiooni suuruseks 20 000 isendit, siis praeguste andmete järgi on neid alles jäänud ligikaudu 11 000. „Jahimeeste sõnul võib tegelik arv olla isegi vaid 7 000. Niivõrd suur langus nõuab uusi lahendusi põtrade arvukuse taastamiseks ja säilitamiseks,“ sõnas Jõgiste.
Sama meelt ei ole aga keskkonnaagentuur ja kliimaministeerium. „See (11 000 isendit) on igati optimaalne arvukus, mis tagab põtrade tekitatud metsa- ja liikluskahjude hoidmise mõistlikes piirides,“ ütles kliimaministeeriumi jahindusnõunik Aimar Rakko. „Koos asurkonda lisandunud vasikatega küündis arvukus selle aasta põdrajahihooaja alguseks hinnanguliselt 15 000 isendini. Põtrade talvise arvukuse hoidmiseks samal tasemel mis möödunud talvel, on soovitatud sel jahihooajal küttida 3 500 – 4 000 looma.“
3. oktoobril saabus jahimeeste seltsile veel info, et vahetult murdmiskoha lähedal toimus ka lamba murdmine. Lisaks on kaks lammast kadunud.
Seire käigus kogutud vaatluste ja küttimisinfo põhjal oli 2023. aasta sügisel Eestis kokku 39 hundi pesakonda. Seda on kolme võrra rohkem kui prognoositi ja see on ühtlasi ka käesoleva sajandi kõrgeim näit. Lisaks neile tegutses veel neli hundikarja, mille tuumikalad olid Läti poolel, kuid koduterritooriumid ulatusid osaliselt ka Eestisse.