Konkursi žürii esimehe Kaja Piirfeldti hinnangul oli tänavune konkurss äärmiselt tasavägine, võrdselt tugevaid kandidaate oli mitu. Võitja eeliseks sai laiahaardeline tegevus nii põllumajanduses kui ka kogukonna elu edendamisel.

Margo Klaasmägi juhib Laekvere aleviku ümbruses Muuga ja Laekvere põllumajandusettevõtete maade harimist enam kui 4200 hektaril, lautades on aga tuhandepealine veisekari. Aastas lüpstakse siin üle 11 tonni piima lehma kohta. Tänavu kasvatati üle 10 000 tonni teravilja ja saadeti piimatööstusele mitu tuhat tonni toorpiima.

„Tuleb tegutseda ja loota, et elu läheb paremaks!“ innustab värske tiitlisaaja teisigi.

Osaühing Muuga PM kuulub Eesti erakapitalil ettevõttele Artiston Grupp. Mõned aastad tagasi omandati ka OÜ Laekvere PM enamusosalus. Nii kureerib Artiston Grupi juhatuse liige Margo Klaasmägi põllumajandusvaldkonna juhina mõlema ettevõtte tegevusi, et koostöös ökonoomsemalt majandada.

„Margo on aastatega väga suure töö oma ettevõtetes ära teinud,“ tõi Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) juhatuse liige Meelis Annus esile.

„Ta on väga hea kõneisik, esindamaks nii metsandus- kui põllumajandussektorit, tema sõnal on kaalu,“ tunnustas Klaasmägi laialdasi teadmisi „Aasta põllumehe“ konkursi žürii esimees Kaja Piirfeldt.

Metsamehest sai põllumajanduse tippjuht

Maaülikoolis metsandust õppinud Margo Klaasmägi toimetas algul Artiston Grupis metsandusettevõtte tegevjuhina, põllumajandusse tuli ta ligi kümme aastat tagasi, asudes arendama nii taime- kui loomakasvatust.

„Oleme põhjalikult tegelenud kahe ettevõtte – Muuga PM OÜ ja Laekvere PM OÜ –integreerimisega, et muuta tootmine efektiivsemaks,“ märgib Klaasmägi. Nüüd on majandusüksused liidetud, investeeritud on loomakasvatushoonetesse ja põllutehnikasse.

Ühendatud ettevõtetes järgitakse teadussaavutusi, et ökonoomselt ja keskkonda säästvalt majandada. Kuna asutakse nitraaditundlikul alal, kus väetiste kasutamine on piiratud, siis väga kõrgeid saake teraviljapõldudelt ei püüta. Muldade rikastamiseks kasvatatakse vahekultuure, väetamisel rakendatakse uusimat tehnoloogiat ja tehakse koostööd teadlastega. Piimakarja pidamisel kasutatakse karjahaldustarkvara ja söötmisprogramme.

Lüpsifarmide ja noorkarjalauda juurde on rajatud kolm päikeseparki.

Osalised ollakse ka bioringmajanduses: loomade lägast toodetakse Ebavere biogaasijaaamas biogaasi. Järele jääv digestaat, mis on rikastatud kanasõnnikuga ja toidutööstuse jäätmetega, jõuab tagasi Muuga ja Laekvere põldude väetamiseks.

Suudab piirkonna elu käima tõmmata

Tubli sportlasena on Margo Klaasmägi aastaid juhtinud ka kohalikku spordielu eri spordiliitude juhatustes, on tegev Laekvere jahiseltsis ja teistes kohalikes ühendustes.

„Margo Klaasmägi suudab kogu piirkonna elu käima tõmmata, ta ei aja taga ainult kõrgeid põllumajandustulemusi,“ tunnustas MESi juhatuse liige Meelis Annus. Näiteks on tänavune aasta põllumees aidanud Laekveres diislipunkti rajada, andes kohalikele elanikele võimaluse kütust tankida. Ka on tema eestvõttel asutatud Pandivere teraviljaühistu ümberkaudsete tootjate teravilja ja rapsi ladustamiseks ning müümiseks. Selle ühistegevuse tulemiks on Laekveresse kerkinud tänapäevase tehnoloogiaga viljakuivati.

Klaasmägi on seisnud kohaliku elu edendamise eest, olles aastaid ka endise Laekvere valla volikogu esimees. Hiljuti kritiseeris ta teravalt kohalike omavalitsuste volikogude tegevusi, et need ei tõstaks tänavu 1. oktoobriks põllumeeste maamaksu. Paraku igal pool see ei õnnestunud.

„Kui hakkame omanikuks olemist liigselt maksustama, siis Eesti inimene ei jaksa enam omanik olla. See on kõige hullem asi, mis võib juhtuda,“ hoiatas aasta põllumees 2024.

Võitja eeliseks sai laiahaardeline tegevus nii põllumajanduses kui ka kogukonna elu edendamisel.

Konkursi „Aasta põllumees 2024“ nominendid

Margo Klaasmägi, piim, teravili, raps. OÜ Muuga PM ja OÜ Laekvere PM, Lääne-Virumaa.

Avo ja Galina Kruusla, piim, teravili, raps. OÜ Kaska-Luiga, Põlvamaa.

Margus Lepp, teravili, raps, mais, piim. Vändra AS, Pärnumaa.

Maarja Paomees, piim, teravili, raps. OÜ Hummuli Agro, Valgamaa.

Diana ja Arno Pärna, lihaveised, mahetootmine, OÜ Lahe Maamees, Lääne-Virumaa.

Aime ja Neeme Tulp, marjakasvatus, mahetootmine. OÜ Ostrova Mari, Võrumaa.

Martin Vallikivi, piim, teravili, mahetootmine. OÜ Männaka, Hiiumaa.

Elisabeth Viedehof, maitse-ja ravimtaimed. Tamme talu, OÜ Herbs, Pärnumaa.

Meelis Värnik, taimekasvatuse nõustamine, viinamarjad, teravili. PÜ Kevili, Tartumaa, Lõuna-Eesti.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena