UUS SEADUS | Patsient saab elu lõpus õiguse loobuda ravist
(32)Sotsiaalministeeriumis on valminud patsiendi elulõpu tahteavalduse eelnõu.
Selle alusel saab inimene ise ette määrata, millist ravi ta ei soovi tulevikus otsusevõimetuna saada, kui terviseseisund on pöördumatult halb. Eelnõu annab täisealistele õiguse koostada patsiendi elulõpu tahteavaldust. Seal on määratletud tervishoiuteenused, millest saab elulõpul loobuda, näiteks sondiga toitmine, taaselustamine, vereülekanne, dialüüs.
Täpsustunud on protsess ja usaldusisiku roll, lisandus tunnistaja roll. Tasub teada, et inimene ei saa soovida eutaneerimist, loobuda saab vaid elu säilitavast, kannatusi pikendavast ravist. Elulõpu tahteavaldust saavad sõlmida kõik otsusevõimelised täiskasvanud. See tahteavaldus koostatakse terviseportaali kaudu ning see hakkab paiknema tervise infosüsteemis.
Lisaks võib tahteavalduses enda isiklikud soovid kirja panna. Näiteks kas soovib vaimulikku, kes oleks tema juures viimsetel hetkedel. Samuti matustega seotud soovid. Need ei ole tervishoiutöötajale siduvad, aga hea on neid lähedastele anda teada ja kui võimalik, siis täita. Tervisekassa rahastatavate teenuste sekka on kavas lisada ka patsiendi elulõpu tahtevaldusega seotud arstlik konsultatsioon.
Säilib ka paberil vormistamise võimalus. Kui inimene ei saa anda digitaalallkirja, võib ta koos arstiga täita tahteavalduse ning allkirjastada selle omakäeliselt. Seejärel skaneeritakse või pildistatakse allkirjastatud dokument ning laaditakse üles tervise infosüsteemi. Nii on elulõpu tahteavaldus kättesaadav kõikidele tervishoiuteenuse osutajatele. Eelnõu plaanitakse jõustada kahe aasta pärast, 1. jaanuaril 2027.