Urmas Siigur: Eesti tervishoid on haige
TÜ kliinikumi juhatuse esimehe Urmas Siiguri sõnul võiks Eesti olla uhke oma tervisesüsteemi üle, kuna ülinadi rahastusega (26. koht Euroopas per capita) on suudetud tagada siiani üsnagi toimiv süsteem. Samas on rahva tervis endiselt kehv. Ja tervishoid ise sügavalt haige.
"Selle haiguse nimi on krooniline ja süvenev alarahastus, sümptomiteks pikad ravijärjekorrad, uute ja tõenduspõhiselt tõhusate raviviiside piiratud kättesaadavus, tervishoiupersonali lahkumine maalt jne. Iga uus kosilane haigekassa rahale tähendab valikut, mis jääb selle arvelt tegemata," kirjutab Siigur ajakirjas Universitas Tartuensis.
Siiguri sõnuil käib Eesti inimene aastas arsti juures keskmiselt seitse korda, tublisti enam kui põhjanaabrid ning kui Eesti liiguks personaalsema meditsiini poole, tooks ennetav geneetiline testimine kaasa plahvatusliku "argimeditsiini» kulude kasvu".
"Väide, et personaalne meditsiin pikemas perspektiivis tagab inimestele tervemalt elatud elu ning hoiab kokku haigekassa raha, mida saab kasutada järjekordade lühendamiseks, hooldusravi parandamiseks või õdede palkade tõstmiseks jääb minu jaoks deklaratiivseks. Senine meditsiiniteaduse ja tehnoloogia areng on üksikute, tõsi küll, eredate eranditega näidanud vastupidist. Iga uus toob kaasa midagi paranenud kvaliteedis, samas vääramatut kasvu kuludes," arvab Siigur.