“Selle preemiaga tunnustatakse tegelikult meie Eesti astronoomide pikaajalist teedrajavat tööd lähikosmose uurimisel. Olen siin kui Ernst Öpiku ja Grigori Kuzmini õpilane ja mul on eriti hea meel, et seda tööd jätkavad noored astronoomid Tartu observatooriumi,” rõõmustas vastne laureaat Jaan Einasto.

Käesoleva aasta Gruberi preemia laureaadid uurisid üksteisest sõltumatult Linnutee galaktikat, kohaliku grupi galaktikaid ja teisi lähedasi galaktikaid, töötades välja uurimisstrateegiaid ja tehes avastusi, mis viisid kahele fundamentaalsele muutusele selles, kuidas me Universumist aru saame: tumeaine ja kosmilise võrgustiku avastamine.

Jaan Einasto on Tartu observatooriumis töötanud alates oma tudengiaegadest 1940ndatel. Tumeaine on läbi aastate olnud tema peamiseks uurimisobjektiks. Einasto oli ka esimene, kes hakkas tegema vaatlusandmetel põhinevaid arvutimudeleid, mis näitavad Universumi ehitust ning kinnitavad, et Universum meenutab kosmilist võrgustikku – galaktikate ja galaktikate superparvede ahelaid, mida eraldavad suured tühikud.

Preemia antakse üle Yale’i ülikoolis 1. oktoobril 2014 toimuval tseremoonial. Lisaks rahalisele preemiale saab iga laureaat kuldse laureaadimedali ning tunnustusteksti.

Gruberi rahvusvahelise preemiaga tunnustatakse kosmoloogia, geneetika ja neuroteaduste alade teadlasi, kelle põhjapanevad uurimused ja avastused muudavad paradigmasid meie teadmistes ja kultuuris.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena