REPLIIK: Piimatootjad sattusid järjest süvenevasse kriisi alles käesoleval aastal
Ajal, mil põllumehed Toompeal teada annavad, et nende mõõt on täis, lööb Ärileht lugejatele näkku pealkirjaga „Põllumehed riigilt raha nõudma utsitanud piimatootja teenis ilusa kasumi ja maksis dividendi“.
Jutt on piimatootmisega tegelevast ettevõttest OÜ Vändra, kus 30% on osanik ka 2014. aastal aasta põllumehe tiitli pälvinud Ilmar Teevet. Ärileht kasutab oma loos ettevõtte majandustulemusi, mis pärinevad aastatest 2013 ja 2014.
Maaleht soovib siinkohal meelde tuletada, et:
- Venemaa kehtestas eesti piimatootjatele embargo 2014. aasta augustis;
- piima kokkuostuhind hakkas langema 2014. aasta sügisel;
- piimatootjad sattusid järjest süvenevasse ja ulatuslikku kriisi 2015. aastal;
- aasta põllumehe tiitlit ei anta mitte ilusate silmade, vaid maamajanduse ja maaelu silmapaistva edendamise eest inimesele, kelle ettevõtte majandamine on eeskujulik.
Iga vähegi majanduse aluseid mõistev inimene saab aru, et kui OÜ Vändra oli 2014. aastal ¾ aastast kasumis ning kolmandiku mitte kahjumis, vaid tuli ots-otsaga kokku, siis on üsna normaalne, et tulemuseks on kasum ja omanikele makstakse dividende. See ongi ju äri põhimõte.
„Vändra osaühingus me toodame 15 500 tonni piima ja peame tunnistama, et teeme seda sama hästi kui eelneval aastal, kui olime normaalses kasumis. Tänavu esimesel poolaastal oli kahjum 322 000 eurot ja aasta lõpuks tuleb kahjum umbes miljon eurot,“ rääkis aasta põllumees 2014 Ilmar Teevet hiljuti Maalehele.