„Suurim erinevus varasemaga võrreldes on ühtse pindalatoetuse ehk ÜPTga,“ ütles PRIA otsetoetuste osakonna juhataja Andrus Rahnu. „2015. aastast alates saavad kõik maaharijad koos ÜPTga ka kliimat ja keskkonda säästvate põllumajandustavade ehk rohestamise toetust. ÜPT ühikumäär eraldi on küll tänavu madalam kui eelmisel aastal, aga kõigil lisandub ÜPTle ka rohestamise toetus ja kahe toetuse ühikumäärade summa kokku on võrreldav endise ÜPTga.“

Esmakordselt rakendus tänavu ka puu- ja köögivilja kasvatamise otsetoetus ja noored põllumajandustootjad võisid saada kuni 39 hektari kohta kõrgema määraga toetust. Euroopa Liidu poolt rahastatakse ka otsetoetusi piimalehma, ammlehma, ute ja kitse väikeste karjade kohta.

Mullu maksti Eestis kolme liiki otsetoetusi ligi 108 mln euro ulatuses, tänavune otsetoetuste eelarve on üle 6 mln euro suurem.

PRIA kehtestab 2015. a otsetoetustele järgmised ühikumäärad:

  • ühtne pindalatoetus - 79,51 eurot/ha;
  • kliimat ja keskkonda säästvate põllumajandustavade toetus - 36,14 eurot/ha;
  • noore põllumajandustootja toetus - 19,87 eurot/ha kuni 39 ha kohta;
  • puu- ja köögivilja kasvatamise otsetoetus - 572,86 eurot/ha;
  • ammlehma kasvatamise otsetoetus - 91,32 eurot/loom;
  • piimalehma kasvatamise otsetoetus - 130,80 eurot/loom;
  • ute ja kitse kasvatamise otsetoetus -15,88 eurot/loom.

Nendele taotlejatele, kelle osas on kõik kontrollid lõpetatud, kinnitab PRIA otsetoetuste määramise ja taotluste rahuldamata jätmise otsused 10. detsembriks ning kuu keskel algab toetuste liigiti väljamaksmine. „Alustame väljamakseid neile, kelle summadelt pole vaja teha vähendusi ja tasaarveldusi,“ kinnitab Andrus Rahnu.

Toetuse eeldatavat laekumise aega ja summasid näeb iga taotleja enda kohta e-PRIAs teenusest „Maksed ja võlgnevused“. Info läheb e-PRIAsse üles kõigi, sh nende kohta, kes esitasid taotluse paberil. Andmed on e-PRIAs on nähtavad niipea, kui makseotsus on koostatud ja riigikassale edastatud.