Arvo Valtoni tekstid on olnud kompromissitult eestimeelsed, millega ta on nõukogude ajal ära teeninud kirjandusliku dissidendi kuulsuse. Tema tekste on tõlgitud rohkem kui 40 võõrkeelde. 2014. aastal jõudis lõpule tema kogutud teoste välja andmine 24 köites.

„Kultuurikangelasena kuulub Arvo Valton vägilaste hulka. Ta väärib rahvusmõtte sümboolset kapitali lausa mitmes mõttes, ent arusaadavalt ennekõike rahvuskultuuri loojana,“ sõnas rahvusmõtte auhinna komisjoni liige, Tartu ülikooli eesti kirjanduse professor Arne Merilai.

Eesti filmikunstiski on tema panus tähelepanuväärne. „Mis on veel tänapäeva eestlase ühisteadvust tugevamini mõjutanud kui mitte Eesti parim film läbi aegade „Viimne reliikvia“, mille stsenarist ta teatavasti oli,“ tõi Merilai näite.

Rahvusmõtte auhinna komisjon hindas eriliselt Arvo Valtoni hõimurahvaste heaks tehtud tööd: soome-ugri rahvaste kirjanduste tõlkimisel ja tutvustamisel, soome-ugri rahvaste kirjanduselu elavdamisel, soome-ugri kirjarahva innustamisel emakeelse kirjasõna väärtustamiseks, arendamiseks ja hoidmiseks. „Valtonist on kujunenud soome-ugri hõimuliikumise süda. Ta toimetab kakskeelseid sarju, mis tutvustavad soome-ugrilaste luulet ja proosat, nii eeposte katseid kui ka tänaseid mõtteid. See säilitab väikerahvaste vaimu ja turgutab nende ohustatud eneseteadvust,“ sõnas Merilai.

Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm tunnustas Arvo Valtoni vastutustundlikku ja patriootlikku tegevust Eesti kultuuri, Eesti rahvuskultuuri hoidmisel ja edasiarendamisel, üliõpilaste õpetamisel ja hõimurahvaste kultuuride kaitsmisel. „See on silmapaistev rahvusmõtte väljendus, mille eest soovime üle anda oma tunnustuse rahvusmõtte auhinna vormis,“ lisas Kalm.

Arvo Valtonit on tema kirjandusliku ja soome-ugri tegevuse eest tunnustanud Prantsuse riik kirjanduste ja kunstide ordeniga, Udmurdi Vabariik teenelise kultuuritegelase nimetuse omistamisega ning Hansi-Mansi Rahvusringkond aumärgiga. 2014. aastal pälvis Valton Eesti Rahvuskultuuri fondi preemia.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena