Omanikud: sundvõõrandamisel makstav tasu peab katma maaomaniku kahju
Kui maade hinna määramisel lähtutakse sellest, et võõrandatav maa on nagunii majandustegevuse kitsendustega, siis ei ole ju riik kunagi nende kitsenduste ühepoolse kehtestamise eest omanikele kompensatsiooni maksnud, lausub Eesti Omanike Keskliidu esimees Priidu Pärna.
Riigi pakutav tasu peaks lisaks turuväärtuse kompenseerimisele sisaldama endast ka niinimetatud valuraha omandi sisuliselt sunniviisilise loovutamise eest. Kinnisasja sundvõõrandamise seadus sätestab, et sundvõõranditasu ei või olla madalam kinnisasja harilikust väärtusest, kuid ei välista, et see võiks olla ka kõrgem. Konkreetse kinnisasja hind kujuneb ka igapäevases kinnisvarakäibes asjaoludest lähtuvalt – kui kellelgi on mingil põhjusel hädavajadus mingit maatükki omandada kas näiteks juurdepääsuteeks või oma valduse laiendamiseks, siis ollakse valmis maksma ka turuhinnast kõrgemat hinda.
Lisaks peab sundvõõranditasu katma kahjud, mida sundvõõrandiandja peab sundvõõrandamise tõttu kandma. Võlaõigusseaduse kohaselt on kahjuks ka saamata jäänud tulu ehk kasu, mida isik oleks tõenäoliselt saanud, kui kahju hüvitamise aluseks olevat asjaolu ei oleks esinenud ja mis võib seisneda ka kasu saamise võimaluse kaotamises.
Pärna sõnul võiks riik pakkuda omanikele kohe kõrgemat hüvitist, selle asemel, et kulutada hiljem palju aega ja raha sundvõõrandamismenetluses ja kohtuvaidlustes.