Ökoinimeste ja -organisatsioonide pöördumine maaelukomisjoni poole: Eestis tuleb glüfosaadi kasutamine keelata.
Mürgitades loodust, mürgitame iseendid ja kõige elava tulevikku.
Võttes arvesse
- enam kui 2800 Eesti Vabariigi kodaniku algatust ja miljonite Euroopa Liidu kodanike tahet, mida on väljendatud petitsioonidele allkirju andes, demonstratsioonidel, koosolekutel, aruteludel jne;
- Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juures tegutseva Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri ja sõltumatute teadlaste-ekspertide antud hinnanguid praeguseks kogunenud ja avalikult ligipääsetavale teadusinfole glüfosaadi mõjust inimese ja meid ümbritseva keskkonna tervisele;
nõuavad allakirjutanud organisatsioonid ja kodanikud Riigikogu Maaelukomisjonilt, Riigikogult ja Vabariigi Valitsuselt glüfosaadi kasutamise keelamist Eesti Vabariigi territooriumil ning keelu toetamist ka Euroopa Komisjoni hääletusel.
Me soovime, et glüfosaadi kasutus koduaedades ning, parkides ja teistel haljasaladel, laste mänguväljakutel, puhkealadel jm avalikus kasutuses olevatel aladel ja metsades keelataks veel sellel aastal.
Glüfosaadi kasutamise lõpetamiseks põllumajanduses tuleb vajadusel välja töötada mitte pikem kui kolmeaastane tegevuskava.
Intensiivsel agrokemikaalide kasutusel põhineval põllumajandusel on alternatiive nii keskkonnasäästlikumaid võtteid kasutava tavatootmise kui ka mahepõllumajanduse näol. Samas Me soovime, et Eestist saaks Euroopa Liidu mahemajanduse keskus. leiame, et inimesele eluliselt vajaliku liigiliselt mitmekesise keskkonna säilitamiseks on Üüleminek mahepõllumajandusele on ainuvõimalik tee inimesele eluliselt vajaliku liigiliselt mitmekesise keskkonna säilitamiseks Eestis. Lisaks vähendab see Läänemere katastroofiliseks muutunud saastatust ning pakub meie põllumeestele võimalust saada oma toodangu eest paremat hinda ning hõivata uusi turge. Eesti võiks võtta suuna saada Euroopa Liidu mahepõllumajanduse juhtriigiks.
Me toetume oma nõudmistes teadusuuringutele ning globaalsetele strateegilistele dokumentidele, muuhulgas:
a) Vähkitekitav ja tervist kahjustav mõju on saanud kinnituse EFSA ja IARCi argumentide võrdlevas teaduslikus analüüsis, mis on tehtud 94 tunnustatud eksperdi poolt.
b) 13 eksperdi koostatud konsensusdokument ning esitatud viiteid kasutatud uuringutele. Teadlased rõhutavad, et EFSA väited glüfosaati sisaldavate mürkide omadustest ja ohutusest pärinevad aegunud, mittetäielikest või mittetäielikult avaldatud uuringutest.
c) ÜRO Kaubandus- ja Keskkonnaraportile (2013)
Alla kirjutanud:
Eesti Mesinike Liit
Kodanikuliikumine Terviklik Eesti
Mahepõllumajanduse Koostöökogu
MTÜ Noored Rohelised
Erakond Eestimaa Rohelised
Roy Strider,
kirjanik, Eesti ökoriigi idee tutvustaja
Rea Raus,
Statera Uurimis- ja Praktikakeskus, Tampere Ülikooli teadur
Emil Rutiku
muusik, aktivist, Eesti OTT (Otse Tootjalt Tarbijale) esindaja
Anne Luik,
Eesti Maaülikooli emeriitprofessor
Krista Kulderknup,
Organic Estonia eestvedaja
Toivo Aalja,
Eesti Ökokogukondade Ühendus
Ingrid Peek,
R2 saate "Hallo, Kosmos!" autor, Alkeemia.ee peatoimetaja
Tiina Ristimets,
kirjastuse Pilgrim juht
Siiri Sisask,
muusik, heategevusliku MTÜ Saagu valgus eestvedaja
Toomas Trapido,
bioloog
Jan Uuspõld,
näitleja
Mart Müürisepp,
näitleja
Rene Bürkland,
arst
Adik Levin, MD, Ph.D, MSc.D, FABM,
arst
Henry “Genka” Kõrvits,
muusik, ajakirjanik
Nancy Himma,
laulja
Merle Liivak,
ajakirjanik, kolumnist
Hannes Praks,
Eesti Kunstiakadeemia professor, mesinik
Helen Tammemäe,
Müürilehe peatoimetaja
Triin Ruumet,
filmirežissöör
Riina Raudsik,
arst