„Globiinilukk võimaldab kasutada vereproovidest palju enam infot. Proove on juba kogutud paljudesse geenipankadesse ja võetakse iga päev patsientidelt. Nii võib see meetod lõpptulemusena mõjutada miljonite inimeste heaolu,“ selgitas Kaarel Krjutškov, kes on TerviseTAKi juhtivteadur ja globiiniluku üks arendajatest.

Vereproovide analüüsi peamine takistus on punased verelibled ning globiini RNA. Kahte selleks loodud sünteetilist DNA ahelat kasutav Globiinilukk „vaigistab“ punavereliblede globiini RNA vahetult enne analüüsi tegemist. Sellega ei sega massiivne globiini RNA olemasolu edasist analüüsi ning võimaldab uute biomarkerite avastamist või jälgimist vereproovidest.

Konkureeriv globiini välja püüdmise meetod võtab aega 90 minutit. Globiiniluku meetod vajab vaid kümme minutit. Seniste meetoditega on ühe analüüsi hind vähemalt 30 eurot, kuid globiinilukuga alla ühe euro.

Ericsson Eesti juht Seth Lackman tõstis auhinda üle andes esile suurepärast teaduse ja ettevõtluse koostööd, kus valdkonna jaoks erakordselt lühikese aja ehk kahe aasta jooksul on jõutud valmis mitte ainult tehnilise lahenduse, vaid ka patendi ja kaubamärgi registreerimisega.

Ettevõtluskonkursi Rootsi Äriauhind korraldab Rootsi Ekspordi ja Investeeringute Nõukogu koostöös Rootsi Suursaatkonna ja toetajatega juba kaheksandat aastat.
GlobinLock® meetod on välja arendatud Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse, Karolinska Instituudi (Rootsi) ja Tartu Ülikooli teadlaste koostöös.

AS Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus on teadusuuringutele ja tootearendusele keskendunud biotehnoloogiafirma, mille peamisteks tegevusvaldkondadeks on personaalmeditsiin, ravimiarendus ja reproduktiivmeditsiin nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiini alal.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena